Mİtsubishi Galant’a AMG modifikasonu

Mİtsubishi Galant’a AMG modifikasonu

En baştan anlatmaya başlayalım.

Bir çok kişinin bildiği üzere Mitsubishi bir Japon markası olup Galant ise 1969 ile 2012 yılları arasında üretilmiş olan modelidir. AMG ise günümüzde Mercedes bünyesinde var olan ve yine Mercedes gibi Alman bir modifikasyon markasıdır.

Mitsubishi Galant kısa tarihçesi

1969 yılında hayatına kompakt sınıf bir otomobil olarak başlayan Galant’ın Fransızca kelime karşılığı cesur olarak kayıtlara geçmektedir. 2012 yılında üretimine son verildiğinde orta sınıf bir sedan olan otomobilin tarihinde önemli bir kaç performans detayı var.

mitsubishi-galant

Galant VR4

1989 ile 1992 yılları arasında üretilmiş olan 6. nesil Galant’ın 4 çeker ve turbo beslemeli olarak üretilen VR4 versiyonu mevcutmuş. Bu versiyon dünya rallisine katılmak için gerekli üretim adeti sağlanması için yapılmış. 4 silindirli turbo beslemeli 150 beygir gücündeki motor Mitsubishi Lancer EVO’nun temellerini oluşturmuş.

mitsubishi-galant

AMG

İki Alman motorsporları tutkunu mühendis olan Hans Werner Aufrecht ve Erhard Melcher tarafından kurulmuş performans şirketidir. İki mühendisin soyadlarının baş harfi ve AMG markasının kurulduğu yerin adı olan Großaspach bölgesinin baş harflerinden oluşur.

A: Aufrecht
M: Melcher
G: Großaspach

AMG denilince akıllara çok güçlü motorlar ve genellikle karbon fiber body kit parçalarına sahip Mercedes modelleri gelir. AMG logosuna sahip bir çok Mercedes modelini sıralamak yerine sizlere bu sefer Almanlar tarafından modifiye edilmiş bir Japon otomobili tanıtmak istedik.

Mitsubishi AMG Galant

Alman AMG’nin modifiye ettiği Galant aslında biraz hayal kırıklığı yaratıyor. Galant’ın VR-4 adındaki turbo beslemeli ve 4 çeker versiyonu üzerine yapılmış bir modifiye olmaması aslında şaşırtıcı bir durum.

AMG Galant’ın atmosferik 4 silindirli motorunu 170 beygire yükseltimiş. Bir başka hayal kırıklığı ise Galant’ın önden çekişli olmasıdır.

Turbo motorlu VR-4 versiyonundan yaklaşık 20 beygir daha güçlü olan bu atmosferik ve FWD AMG Galant sadece 500 adet üretilmiş.  Tamamı Japon yerli pazarı için yapılmış olan otomobiller günümüzde açık arttırmalarda ortaya çıkıp dünyanın farklı yerlerinden satın alınıyorlar.

Yazının sonunda AMG imzası taşısa da Mercedes AMG’ler gibi olmayan ve vasat denebilecek bir Galant AMG günümüzde VR-4 versiyonlarından çok daha ucuza satılıyorlar.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir