Bahçedeki 1947 model gizem

Bahçedeki 1947 model gizem

Eski ve hatta markası bile belli olmayan bunun gibi otomobil, kamyon veya motosikletleri görünce aklıma hep Stephen King’in Buick 8 romanı geliyor. Güzel ve keyifli bir Türkiye turunda Erzincan’ın Kemaliye ilçesinden geçerken kısa bir mola vermek için arabamızı park etmiş ve bu şirin ilçeyi gezmeye başlamıştık. Tarihi ahşap evlerinin fotoğraflarını çekerek dolaşırken fotoğrafların birinde farkında olmadan kareye giren ve otlar arasındaki belli belirsiz bir aracı fark ettim.

International Harvester

Paslı tavanın çok küçük bir bölümünü gördüğüm ve günümüz tasarımlarından çok uzak olduğunu fark ettiğim aracı yakından görmek için fotoğrafı çektiğim yere hızlı adımlarla ve büyük bir merakla geri döndüm. Kilitli bir bahçe de sarmaşıkların neredeyse tamamen
gizlediği araca yaklaşamıyordum. Özel mülk olduğu için giremedim ve bahçe içinde bir ev olmadığı için kapısını çalamadım yada etrafta sorabileceğim birilerini bulamamıştım.

Çok az bir kısmını gördüğüm bu araca biraz daha yaklaşmam gerekiyor ve daha belirleyici özelliklerini fotoğraflayıp konunun uzmanlarına yollamak istiyordum. Geriye tek çare kalıyordu, araca yakın olan duvara tırmanmak zorundaydım. Çok yüksek olmasa da tırmanmanın zor olduğu duvara çıktım ve aracın arka lastiklerine dokunabiliyordum lakin sarmaşıklar o kadar yoğun bir bitki örtüsü oluşturmuştu ki aracın geri kalanını hala tam olarak göremiyordum.

Marka ve modelini yada hikayesini öğrenemeden oradan uzaklaşmak beni çok üzmüştü. Bir diğer konu ise çekebildiğim fotoğraflardan bu gizemli aracın teşhis edilip edilemeyeceği idi.

İlk fırsat bulduğumda fotoğrafları en güvenli ve gerçek cevap alacağımı düşündüğüm sosyal medya grubu olan Türkiye de ki Eski Kamyon ve Kamyonetler grubunda paylaştım.

İlk başta çok ümitli değildim ama gelen cevaplar ile şaşırmıştım. Bu gizemli aracın Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde yerini bilen grup üyeleri ve hatta aracın yıllardır orada kıpırdamadan kaderine terk edildiğini yazan takipçileri olduğunu öğrendim.

Bu şaşkınlığı yaşarken hemen arkasından örnek bir fotoğraf eklendi ve aracın markası ile birlikte model yılı da uzman meraklılar tarafından belirlenmiş oldu.

Bu kadar kötü ve anlaşılmaktan çok uzak olan fotoğraflara rağmen aracın model yılının 1947 olduğu ve Amerikan markası olan International Harvester olduğunu öğrendim.

Bu güzel sonuçlanan hikaye sayesinde TOE ile ilgili araştırmalarıma biraz daha hız vermem gerektiğini hatırlamış oldum. 1947 yılında dünyanın diğer ucundaki Amerikan ağır sanayi ürünü olan bu kamyonun hayatı Erzincan'ın küçük ve güzel bir ilçesinde son bulmuş ve bu günlerde korozyon içinde doğaya karışıyor.

Lütfen biri onu kurtarsın …

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.