İlk kadın ralli pilotumuz Samiye Cahid Morkaya

Türkiyenin ilk kadın ralli pilotu Samiye Cahid Morkaya

8 Mart dünya kadınlar gününde otomobiller ile ilgili bu sitede paylaşılması beklenen isimlerden biri tabi ki Samiye Cahid Morkaya‘dır.

samiye-cahid-morkaya

Samiye Cahid Morkaya kimdir?

1897 yılında İstanbu Silivrikaya’da dünyaya gelen Samiye hanım dindar ve modern bir ailenin çocuğuymuş. Alman mektebini bitirmiş ve sonrasında dönemin konservatuarı olarak bilinen Darülelhân’da aldığı müzik eğitimi sayesinde öğretmenlik yapmıştır.

Otomobillere olan tutkusu dönemin otomobil kulübü olan Turing Klüp’e üye olması ile anlaşılmaktadır.  8 Eylül 1931 yılında Pangaltı Amerikan Garajından ehliyet almış ve ilk ehliyetli kadın sürücü unvanını almıştır.

samiye-cahid-morkaya

Yarış zamanı

1930 ve 1931 yıllarında Turing Kulüp’ün düzenlediği yarışlara katılmış ve dereceler almış., ilk zaferini ise çok uzun süre sonra değil sadece 1 yıl sonra 1932 yılında kazanmayı başarmıştır. İstinye – Zincirlikuyu arasındaki 9,5 kilometrelik parkurda yarışı kazanan Samiye Cahid Morkaya Türkiye’nin ilk ehliyet alan kadını ve Türkiye’nin ilk defa ralli kazanan kişisi olarak adını tarihe altın harfler ile yazdırmıştır.

Erkeklerin zoruna gitmiş

İstinye – Zincirlikuyu arasındaki yarışa katılan ve birinciliği Samiye hanıma kaptıran erkekler durumu kendilerine yedirememişler ve itiraz etmişler. Dönemin Sulh mahkemesine giden erkekler Samiye hanımın zaferine itiraz etmişler ama itirazları kabul edilmeyerek kanun tarafından da tescilli bir şekilde kupasını kazanmıştır.

samiye-cahid-morkaya

1934 yılında Ford marka otomobili ile katıldığı yarışta kaza geçiren Samiye Cahid Morkaya sol kolundan ağır yaralanmış ve kolunu kısmen kullanmaz hale gelmiş. Bu kazadan sonra bir daha yarışamamış olan Samiye hanım ehliyetini almadan 9 yıl önce ilk defa 1922 yılında otomobil direksiyonuna geçtikten sonra Buick, Ford, Cadillac, Fiat, Nash marka otomobillere sahip olmuş.

samiye-cahid-morkaya
ön bölümde logo yerine AY YILDIZ’a dikkatinizi çekeriz

Günümüz Türkiye’sinde hanımefendilerin her alan yaşadıkları zorluklar 87 yıl öncede karşılarına çıkıyormuş. Samiye Cahid Morkaya bütün bu zorlukları aşarak o dönemin zor otomobilleri ve parkurlarında zaferi elde etmiş ve erkekler önünde kadın gücünü ispatlamış.

samiye-cahid-morkaya

Samiye Cahid Morkaya 2 Haziran1972 yılında hayata gözlerini yummuştur.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir