Fiesta zannettik Impreza çıktı.

Fiesta zannettik Impreza çıktı.

1990’lı yılların başında başlayan Subaru markasının başarılı ralli serüveni yol otomobillerinin gelişimine büyük fayda sağlamıştır. Standart olarak satılan ve ekleyeceğiniz güvenlik önlemleri ile direkt ralli parkurlarına çıkabileceğiniz Subaru’nun Impreza modeli DNA’sı Ford Fiesta ile birleştirilmiş.

Ülkemizde de swap olarak bilinen ve otomobillerin motorunun değiştirilmesi olarak bilinen bu modifikasyon oldukça ilginç bir yaratık ortaya çıkarmış. Subaru’nun 2007 yılından sonra fabrika takımı olarak dünya rallisinden ayrılmış olsa da arkasında çok büyük bir mühendislik miras bıraktı. Özellikle İngiliz Prodrive mühendislik şirketi tarafından geliştirilen ve motor sporları için hazırlanan Subaruların motorları bambaşka kaportalarda hayat buluyor.

Fiesta’nın içinde Impreza GD N08-N12 kalbi

Impreza’nın ralli parkurlarında grup N kategorisinde yarışmış olan N12 versiyonu Polonya’da ProtoCars adında motorsporları için otomobil hazırlayan bir firma tarafından Fiesta’ya aktarılmış. Subaru Impreza’nın motoru, şanzımanı, diff’leri, aksları kısacak bütün mekaniği Fiesta’ya uygulanmış.

Fiesta’nın WRC için tasarlanmış gövdesi içine monte edilen Subaru Impreza motor ve yürüyeni ortaya alışık olmayan bir swap örneği çıkarmış.

Fiesta’nın detay listesi ise şu şekilde

– Tam kaynaklı şasi
– FIA sertifikalı takla kafesi
– Komple boyalı iç, dış ve zemin altı
– Komple gövde kiti (ön ve arka tampon, ön ve arka çamurluklar, yan dudaklar, arka spoyler)
– Tavan havalandırması
– Hafif ön panel kaplaması floklu
– “R5” tarzı direksiyon kolonu
– Ayarlanabilir pedal kutusu plakası
– Orta konsol
– Fiber iç kapı kartları
– Sürücü ve yardımcı sürücü ayak dayama yeri
– Küçük yan aynalar
– Sürgülü polikarbonat kapı camları (küçük açılan camlar)
– Polikarbonat arka kaput camı

Proto Cars ek olarak ücreti mukabilinde Hewland DOGBOX, Ohlins süspansiyon ve AP Racing büyük fren kiti ile Fiesta daha da geliştirebiliyorlar.

1200 kg ağırlığında ve 280 beygir gücündeki bu ralli otomobilini 39 bin 900 euro karşılığında  satın alabiliyorsunuz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir