Gymkhana: 1983 model 862 hp Subaru GL-Leone

1983 model 862 hp Subaru GL-Leone

Son yıllarda üreticiler performanslı modellerinde 4×4 seçeneklerini daha yaygın kullanmaya başladı. Lüks ve prestijli modeller üreten İngiliz Jensen markası, 1962 yılında üretimine başladığı C V8 modeli üzerinde konsept olarak 1965’te 4WD (4 tekerlekten çekişli) aktarmaya sahip FF modelini tanıttı. Ancak C V8’in üretimi 1966’da bitince FF de konsept olarak kaldı. Ardından Jensen 1966’da Interceptor modelini üretmeye başladı ve yine 4WD aktarmalı FF ise 1966’da Interceptor II ile satışa sunuldu.

Dünyanın ilk 4WD aktarmalı binek otomobili olarak da tarihe geçen Jensen FF’te motor, gücünü 2/3 oranında arka tekerleklere, 1/3 oranında ön tekerleklere aktarıyordu. Bu sistem, yarış otomobilleri geliştiren Formula Ferguson şirketi tarafından geliştirildiği için de modelin adı da FF oldu. FF’te 325 HP gücündeki 6.3 lt’lik V8 Chevrolet motoru görev yapıyordu ve bu araç 215 km/s’ye ulaşıyordu. Ayrıca ABS’nin atası sayılabilecek bir fren sistemine sahipti.

Jensen ilk 4×4 otomobil üreten marka ünvanına sahip olsa da yaşadığı teknik sorunlar ile başarılı olamamıştır. İngiliz markasından sonra ilk seri üretim otomobil markası  Subaru olmuştur.. Japon üretici, 1971 yılında üretmeye başladığı Leone modelinde, 1972’den itibaren 4WD seçeneğini sunmaya başladı. Önce Leone Station Vagon, ardından coupe ve sedan karoserli olarak üretilen Leone’ler 4WD yani 4 tekerlekten çekişli aktarmaya sahipti. 4 tekerlekten çekişli Subaru’lar özellikle İsviçre ve Kanada’da dağlık ve bol karlı bölgelerde tercih edilmeye başladı. 4 tekerlekten çekişli otomobillerin eğimli yollarda olduğu kadar virajlarda da 4×2’lere göre daha güvenliği olduğu artık ispatlanmıştı.

 Gymkhana Subaru Leone yada GL

1971 ile 1994 yılları arasında üretilmiş olan ve Japon pazarında Leone olarak da bilinen 1983 model Subaru GL vagondur. GL 1.8 L boxer motoru ile satışa  çıktığında sadece 73 beygir güce sahipti. Ken Block ekibi tarafından daha öce yapılan  modelleri gibi bu çılgın güçlere ulaştırılmış. 

Gymkhana, Ken Block yada otomobilin sürücüsü Travis Pastrana tarafından yapılan bir açıklama olmasa da genişletilmiş çamurluklar, kaputtaki hava girişi, yarış otomobili görünen boyası yada kaplaması ile motor kaputunun altında 862 beygir güç üreten bir canavar olduğu söyleniyor.

Pastrana otomobilin kısa dingil mesafesi sayesinde kullanımının çok daha kolay olduğunu açıkladı. Yeni video henüz tamamlanmadı ama meraklıları sabırsızlanıyor. 19 ocakta yayınlanan 1 saatlik teaser mevcut lakin otomobil sadece bir kaç saniye dumanlar içinde görünüyor.

1983 model 862 beygir gücündeki Subaru GL’nin videosu gelir gelmez sizlerle paylaşacağız.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir