Citroen C2 V6 türünün tek örneği

Bu C2, küçük otomobile büyük motor takma modifikasyonun en güzel örneklerinden biri gibi görünüyor.

Bu başarılı denklemin en büyük örneklerinden biri Carroll Shelby‘nin Avrupalı küçük ve hafif otomobillere büyük Amerikan malı V8 motorları eklemesidir.

Carol Shelby – AC Cobra

Bu yazımıza konu olan Citroen C2 için aynı formül uygulanmış ve ortaya bir bir yaratık çıkmış. Meraklıları  arkadan motorlu C2’yi küçük Fransız Group B ralli otomobillerine benzetecektir.

Peugeot 206 turbo 16 evo
Peugeot 206 turbo 16 evo
Peugeot 206 turbo 16 evo
Peugeot 206 turbo 16 evo

Bu arkadan motorlu C2’yi kim yaptı?

1939 yılında İtalya’da hayata gelen Francesco Zefferino Sbarro isimli tasarımcının günümüzde Fransa’da olan iki adet otomobil tasarım okulunun ürünüdür. Kimi zaman otomobil markalarının talebi üzerine inşa edilen prototip otomobiller fuarlarda sergilenmiş, kimi zaman ise tamamen özgürce ve okul öğrencilerinin tasarımları hayata geçirilmiştir.

Francesco Zefferino Sbarro

Bugüne kadar yapılmış tasarımların içinde çok başarılı olanları varken, bazıları da gerçekten çirkinlik abidesi gibi görünüyorlar. Her yıl Cenevre otomobil fuarında yer alarak bu ve benzeri tasarımları sergiliyorlar.

Citroen C2 V6
C2’nin detayları

1.4 dizel motorlu 2005 model C2 için yapılan bu büyük değişim otomobilin arka bölümüne yerleştirilen 6 silindirli motordan ibaret değil. Otomobilin arka koltukları iptal edilerek motor bu bölüme takılmış ve motora daha rahat ulaşabilmek için otomobilin gövdesi baştan inşa edilmiş.

citroen_c2_v6_içten_yanmalı_oto_blog (7)
Citroen C2 V6

Ortadan ikiye kesilen otomobilin arka bölümü fiberden inşa edilmiş ve tavana eklenen menteşeler ile bagaj kapağı gibi açılıp kapanması sağlanmış.

Citroen C2 V6

6 silindirli motor kardeş marka olan Peugeot 406 modelinden geliyor. 3 litrelik ve 220 beygir gücündeki benzinli motor C2’nin arka bölümüne enine yerleştirilmiş. Arkadan itişli olan C2’nin ağırlığı ise 1000 kilogram civarında olması sağlanmış.

Citroen C2 V6

Düşük ağırlık, 3 litrelik motor ve arkadan itişli C2’nin yol tutuşunu arttırmak için arka tekerleklerde 19 inç ve önlerde ise 18 inç OZ Racing Superturismo jantlar kullanılmış. C2’nin ralli versiyonuna itafen çamurlukları genişletilmiş ve yol tutuşa fayda sağlanmaya çalışılmış.

Citroën  C2 V6

Francesco Zefferino Sbarro’nun sahibi olduğu otomobil tasarımı okulu öğrencilerinin üç aydan az bir sürede yaptığı bu Citroen C2’nin dünyada başka bir örneği yok. 

Citroen C2 V6
Citroen C2 V6
Citroen C2 V6

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.