Bu BMW olmasaydı M PERFORMANCE olmazdı

BMW tarihinde unutulmuş gibi görünse de aslında bir çok efsanenin çıkış noktasıdır.

bmw_turbo_concept_içten_yanmalı (3)
BMW Turbo

1960’lı yıllar BMW markasının ekonomik olarak çöküş yaşadığı dönemlerdir. Bu kötü zamanların sonunda güzel bir çıkış yakalayan Alman markası sadece 2 adet olmak üzere martı kanatlı bu prototipi yaptı.

Fransız tasarımcı Paul Bracq Citroen, Peugeot ve Mercedes‘te çok önemli başarılara imza atmıştır. Daha sonra BMW’ye transfer edilerek baş tasarımcı görevine getirilmiş.

Halen hayatta olan Paul Bracq Mercedes için 600 – 230SL – 280SL roadster – 220S coupe, 250 ve 220D, W108 ve W114 coupe serilerini ve W115’i tasarımlarına  imzasını atmıştır. O dönemde hızlı tren tasarımları gibi farklı başarılarıda olan  Paul Bracq günümüzde Peable Beach adındaki klasik otomobil organizasyonunda hakem heyetindedir.

1972 yılında Münih‘te yapılan ve terör saldırı ile tarihe geçmiş olan Olimpiyat oyunlarında sergilenen bu BMW şirketin geleceğindeki başarıların ipucunu vermekte idi.

1973 yılında yılın en iyi tasarım ödülünü alan martı kanat kapıları ortadan motorlu ilk BMW olmuştur. 4 silindirli turbo motoru 280 beygir güç üretiyordu. BMW’nin bu konsepti 2002 modelinin şasisi üzerine kurulmuştur. Bu konsept daha sonraki BMW modelleri olan 1 serisi Z serisi ve 7 serisine ilham vermiştir.

Sadece kabuk bir tasarım olarak düşünülmemesi gereken bu konseptte günümüz otomobillerinde bulunan aktif crise kontrol teknolojisi bulunmaktadır.

Bu yüksek performanslı tasarım BMW markasının M performans departmanın doğmasını sağlamıştır. Sadece 2 adet üretilen ve BMW’nin kırılma noktası olan bu otomobillerden bir tanesi BMW’nin Münih’te bulunan müzesinde diğeri ise Spartanburg’daki BMW Zentrum müzesinde bulunmaktadır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.