Opel motorlu 4 çeker Peugeot 306 Cosworth

Opel motorlu 4 çeker Peugeot 306 nasıl bir melezdir?

Ülkelerinde otomobiller pahalı olmayınca insanlar çok ilginç projeler yapabiliyorlar. Bunların en güzel örneklerinden biri de bu Peugeot 306 Cosworth diyebiliriz.

Andy_Burton_Peugeot_306_Cosworth

Peugeot Fransız, Opel Alman ve Cosworth ise İngiliz mühendislik markasıdır. Bu üç farklı ülkenin melez olarak hayat bulduğu 306 ve onu inşa eden Andy Burton kimdir bir göz atalım.

Andy_Burton_Peugeot_306_Cosworth_005

Andy Burton: Ahırda canavar yapan adam

İngiliz Andy Burton hiç bir mühendislik eğitimi olmayan bir çiftçi imiş. Otomobil ve ralli tutkunu bu adam çiftliğinin ahırında Peugeot 306 canavarını bir kaç arkadaşı ile birlikte ortaya çıkarmış. Peugeot 306 Cosworth ilk proje değilmiş 1990’lı yılların başında akıllara gelmeyecek başka bir ralli otomobili daha yapmış.

Andy_Burton_Peugeot_306_Cosworth_005

 

Ferrari motorlu Alfa SUD

Çiftçi Burton 90’lı yılların başında Alfa Romeo‘nun fren diskleri şanzımanın üzerinde olan SUD adındaki modeline V8 2.9 litre hacminde Ferrari motoru takarak rallilere katılmış.

Ferrari motorunu Alfa‘nın arkasına yerleştiren ve arkadan itişli olarak SUD ile Andy Burton yerel rallilerde adından söz ettirmiş. RWD olan Alfa ile 4 çeker otomobillere yetişmek zor olunca SUD‘ı emekli etmiş.

alfa_sud_ferrari_andy_burton

306 Cosworth ortaya nasıl çıktı?

SUD emekli olunca Andy Burton 1997 yılında bir adet Peugeot 306 GTI alır ve bunun üzerinde çalışmaya başlar.

andy burton

Ralli parkurlarından bilinen  306 maxi kitcar body kit uygulaması ve araç içine yarış kurallarına uygun olarak takla kafesi inşa eder.

306 maxi kit car

Kullanılacak motor için ilk önce Grup B ralli otomobili olan MG markasının Metro modelinin 3 litrelik motorunu satın alır. MG Metronun 6R4 kod numaralı 6 silindirli motorunun sorunları ile uğraşmaktan bıktıktan sonra yeni motora geçer.

mg metro 6r4

Sorunlu MG motorundan sonra Opel markasının 2.5 litrelik DTM yarışlarında kullandığı Cosworth tarafından geliştirilen ve 11 bin devir dönebilen KF V6 kod numaralı motoruna geçiş yapar. Sorun yaşamamak için motoru revize eden  Andy Burton  KF V6 kod numaralı 6 silindirli Opel DTM motorun gücünü ve devir bandını biraz azaltır. 9 bin devir ile sınırlandırılan motor 306’nın arka bölümüne yerleştirilir.

opel_dtm_kf_v6_engine

MG‘den gelen 4 çeker sistemi, Cosworth tarafından geliştirilen Opel yarış motoru ve Lotus Elise GT‘den gelen arka spoiler ile 80’li yılların efsane grup B  ralli otomobillerine benzeyen bu canavar ortaya çıkmış.

peugeot_cosworth_rally_car

Peugeot 306 Cosworth 420 beygir güç üreten DTM motoru 4 çeker sistemi ve sıralı sistem yarış şanzımanı ile İngiltere’de BTRDA (British Trials and Rally Drivers Association) adı verilen yerel rallilerde zaferler elde eder.  Başarılı pilotajı ile parkurlarda görmeyi özlediğimiz sürüş stili ile göz dolduran Peugeot 306 ve Burton 2011 yılına kadar yarışlarda isimlerinden söz ettirirler.

Andy_Burton_Peugeot_306_Cosworth_Opel_DTM (1)

2012 yılında BTRDA tarafında prototip otomobiller olarak adlandırılan bu grup yasaklandı ve Peugeot  306 Cosworth bir daha ralli parkurlarına çıkmadı.

Yazının başında da belirttiğimiz “ülkemizdeki otomobillerin pahalı olma durumu” otomobil icat edildiğinden bu yana bizler için değişmeyen bir gerçek. Şartlar ve ekonomimiz düzelmediği sürece bu veya benzeri projeleri yapmak ülkemizdeki meraklıları için  çok zor ve pahalı olmaya devam edecek.

 

Bu vb projeler yapılsa dahi Andy Burton gibi otomobili ralli parkurlarında hunharca kullanamayacağız. Bu çılgın ralli otomobilinin inanılmaz egzoz sesi ile videosunu izlemeden geçmeyin 🙂

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir