Terkedilen Toyota Supra GT500 JGTC

Terkedilen Toyota Supra GT500 JGTC

Toyota Supra muhtemelen otomobil meraklılarının tamamının saygı duyduğu ve hayallerini süsleyen bir tasarımdır. Altı silindirli turbo beslemeli motorundan akıl almaz güçler elde edilebilen bu Japon ikonu özellikle Fast and Furious filmindeki turuncu rengi ile bilmeyenlere kendini tanıtmış ve adından bir kez daha söz ettirmiştir.

toyota supra fast and furious

Bizler ülkemizde 1990’lı yıllarda Tofaş ile büyürken ve modifikasyondan haberimiz yokken Japonya’da işler çok başka şekilleniyormuş.

Supra denilince aklımıza hep aynı model gelse de birinci nesil Supra 1978 yılında A40 kodu ile, ikinci nesil 1981 yılında A60 kod adı ile , üçüncü nesil 1986 yılında A70 kod adı ile  ve 1992 yılında A80 kod numaralı meşhur ve hepimizin tanıdığı Supra satışa çıkmıştır.

Supra’ların efendisi

1992 yılında üretimine başlanan dördüncü nesil Toyota Supra JGTC ( Japan Grand Touring Car Championship) verilen pist yarışları için geniş gövde panelleri ve 500 beygirlik motoru ile katılarak başarılara imza atmış.

supra

Fotoğraflardaki Supra da GT500 kategorisinde Massimo yarış takımında kullanılan bir yarış otomobil imiş. Takım pilotları tarafından bir kaç sezon kullanılan widebody’li ve en ufak civatasına kadar safkan yarış otomobili olan bu Supra nasıl bu hale geldi?

supra gt500 jgtcc

Yarış otomobilleri standart cadde otomobilleri gibi yaptıkları kilometreler üzerinden değil çalıştıkları saatler boyunca yıpranma durumları hesaplanır. Pırıltılı günlerinden sonra yarış ömrünü tamamlayan bu Supra GT500 yarış otomobili tekrar revize edilmemek üzere hurdaya çıkartılmış. Revize ederek hazırlamak daha çok maliyetli olduğu için yarış takımı yeni ve hiç yorgun olmayan yeni Supra’lar ile yoluna devam etmişler.

TOYOTA SUPRA GT500 JGTCC içten yanmalı oto blog

Japonyanın yerli otomobili olması ve kolay ulaşılabilmesi sebebi ile yarış takımının hunharca kullandığı bu otomobil hiç kimse  satın alınmak istememiş. Tam anlamı ile bir hurda muamelesi gören bu Supra GT500 Japonya’da  küçük ve yerel bir tamirhanenin sahibi tarafından alınmış ve dükkanının önüne park edilmiş.

TOYOTA_SUPRA_GT500_JGTCC_içten yanmalı oto blog

Kesin tarih belli olmasa da en iyi ihtimal ile 15 yıldır yağmurun ve güneşin altında paslanmaya ve çürümeye devam ediyor

Supra’nın sahibi olan kişi onu hep restore etmek istemiş ama sıra ona bir türlü gelmemiş.

toyota_supra_gt500_jgtc_içtenyanmalıotoblog (10)

Dükkanının önüne çekildiği günden bu yana meraklılarını çeken bir dekor olarak hizmet veriyor.

toyota_supra_gt500_jgtc_içtenyanmalıotoblog (10)

Bir sonraki durağı muhtemelen hurdalık olacak gibi görünen bu Japon efsanesi ülkemizde olsa bir mücevher gibi sıfırdan toplanırdı.

toyota_supra_gt500_jgtc_içtenyanmalıotoblog (10)

toyota_supra_gt500_jgtc_içtenyanmalıotoblog (10)

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.