6000 adet üretilecek olan Corolla Apex edition

Toyotanın 45 milyondan fazla satış adetine sahip modeli Corolla için özel bir seri satışa çıkıyor.

Sadece 6 bin adet üretilecek olan bu Corolla’nın versiyon adı ise Apex Edition olarak belirlenmiş.

Toyota’nın global sayfasında 1400 kelimeden fazla bir yazı ile anlatılmış olan Corolla Apex Edition nedir ve neden özeldir bir bakalım.

  • 3 farklı renk seçeneği
  • Bodykit
  • 1 cm daha kısa helezon yayları
  • Performans amortisörleri
  • Catback egzoz sistemi
  • Dökme alüminyum jantlar
  • Şasi güçlendirmesi
  • SofTex kumaş döşeme

Ülkemizde olmayan 2 litre 169 beygir gücündeki motor seçeneğine sahip olacak Corolla Apex Edition CVT ve 6 iMT vites seçeneği olacak.

6 bin adetlik serinin sadece 120 adeti iMT adı verilen akıllı manuel olarak adlandırılan yarı otomatik bir vites seçeneği. iMT seçeneği Toyota markasının uzun yıllardır kullandığı bir teknoloji. Yarı otomatik şanzıman dışarıdan müdahale edilerek vites küçültme yada büyültmeye olanak sağlıyor.

Toyota mühendisleri, Japonya’daki TMC Higashi-Fuji Proving Ground, Toyota Arizona Proving Ground ve Texas’taki MotorSport Ranch dahil olmak üzere dünyanın farklı yerlerinde kapsamlı testler yaparak dinamik özellikleri geliştirmiş.

Acaba 3 farklı yarış pistinde mühendisler neyi test ettiler?

Yukarıda maddeler halinde yazdığımız 8 farklılık ile yeni ve spor bir versiyon gibi satılacak olan Apex edition aslında gerçekten özel bir otomobil mi?

Özel bir Corolla denilince  2000’li yılların başında ülkemize de ithal edilmiş olan E120-E130 T- Sport akıllara geliyor. 1.8 litre turbo beslemeli bu Corolla 192 beygir güç üretiyordu. Gerçek bir performans istendiğinde turbo Japonların vazgeçilmezi iken artık Corollanın böyle bir motor seçeneği ne yazık ki yok.

Sonuç olarak özel ve sınırlı sayıda üretilecek olan Corolla Apex Edition egzoz sistemi ve daha sert süspansiyonu dışında sadece dış donanım paketi olan bir versiyon olacak.

Gönül isterdi ki Yaris GR‘da kullanılan 1.6 litre 272 beygir turbo motorlu bir Corolla olsa idi keşke.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.