ebay günlükleri 2: En ucuz BMW

ebay günlükleri 2: En ucuz BMW

Bu yeni yazı dizisinde ebay İngiltere’de ki ucuz otomobilleri araştırıp sizlerle paylaşıyor olacağız. Her markanın en ucuz ve sürülebilir satılık ilanını ve detaylarını bulup ülkemizdeki aynı modelleri ile karşılaştıracağız. Fiyatlarına baktığımız otomobiller için tamamını İngiltere’yi referans alıyoruz. İlk sebebi Avrupa’da olup ülkemize Amerika’dan daha yakın olması ve çok sayıda Japonya’dan ithal otomobillerin bulunabiliyor olması.

İlk yazımızda sizlere sudan ucuz bir Porsche Boxster 986 paylaşmıştık. Detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

En ucuz BMW

İngiltere’de yaşayanlar için eski otomobil kullanmak oldukça maliyetli bir durum. Akıllara otomobillerin bakım onarım yada tamir masrafları geliyorsa yanılıyorsunuz. Çok daha büyük maliyetler yaratan ULEZ kanunları sebebi ile sahipleri eski otomobilleri çok ucuz paralara elden çıkartıyorlar.

ULEZ nedir ve arabaları neden sattırır?

ULEZ (Ultra Low Emission Zone) Ultra Düşük Emisyon Bölgesi anlamına gelir. Londra başta olmak üzere İngiltere’de belirlemiş bölgelerde çevre kirliliğinin önüne geçmek için uygulanan bir vergi çeşidi imiş.  Benzinli motorlar için Euro 4 ve dizel motorlar için Euro 6 normlarına uygun olmayan otomobiller için sahipleri günlük 12 sterlin para ödemek zorundalar.

İngiltere’de 1 kg dana eti için yaklaşık 8 sterlin ödendiğini düşünürsek eski araba için her gün 12 sterlin ödemek oldukça büyük bir maliyet oluşturduğunu anlamak kolay. Bu parayı ödemek istemeyen bir kullanıcı ebay.uk sitesindeki en ucuz BMW ilanını vermiş.

İlan  açıklaması

2011’den beri şu anki sahibiyim. Kilometre 145.672 (Ekim 2020). O zamandan beri sadece ara sıra sürülür. Ekim 2021’e kadar vizesi var ve vergileri ödendi. Sürüşü iyi, bazı ezik ve çizikleri var, motor ve şanzıman iyi durumda, iç mekan iyi,  sunroof, iç mekan ve gösterge paneli lambaları çalışıyor,  jantlar orjinal ama jant göbeklerindeki BMW logoları eksik. Amortisörler Aralık 2018’de değiştirildi, yeni ön fren balataları, akü Ekim 2020 tarihinde değişti, 4 lastik iyi durumda. Arabanın biraz bakıma ve onarıma ihtiyacı var, sürücü yan camı çalışmıyor. Motor kaputu için yeni hidrolik payanda seti gerekli. Genel olarak iyi bakılmış, güvenilir, konforlu, herhangi bir motor sorunu yaşamadı. Londra’da yaşıyorum ve araba ULEZ uyumlu değil, yoksa satmam.

BMW’nin sahibi açık arttırma ile sattığı otomobilinin giriş fiyatını 450 para olarak belirlemiş. 600 paradan daha az bir teklif gelirse ise satmayacak. İlan yayınlandıktan sonra hiç kimse fiyat teklifinde bulunmamış.

E36 compact 600 para

İş ilanlarında bulduğumuz en düşük ücretli iş kurye şoförü ve 2000 para maaş veriliyor. İngiltere için oldukça düşük olan bu 2000 maaş ile dahi her ay bu BMW‘den 3 tane alabiliyorsunuz.

Ülkemizdeki BMW E36 Compact ilanlarına baktık muadili bir otomobilin 50 bin paradan başladığını gördük. Küçük bir hesapla ülkemizde asgari ücretle çalışan biri bu otomobili satın almak için 18 ay hiç yemeden içmenden para biriktirmesi gerekiyor.

İngiliz para birimi olan Sterlini Türk lirasına çevirerek “orda kiralar kaç para” diyecek olanlar varsa burayı hemen terk etsinler 🙂

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.