BMW’nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

  1. BMW’nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

Elektrik motorlu otomobiller, otomotiv sektörünün son 10 yıldır belki de en büyük gündemi. Bütün yatırımlar, vizyon ve misyonlar elektrikli otomobillere odaklanmış durumda. Aslında elektrikli motorların icadı, içten yanmalı motorlardan çok daha önce olmuştu. (1820’li yılların sonunda)

BMW'nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

İçten yanmalı motorların icadından sonra dönemin elektrikli motorlarının düşük menzile, yüksek maliyetlere ve düşük hızlara sahip olmasından dolayı nerdeyse hiç talep görmüyordu. Bütün markalar yüksek hacimli ve içten yanmalı motorlara yatırım yapmaya başlamıştı.

BMW'nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

Ama BMW elektriğe olan inancını yitirmemiş sayılı markalardandı. 1972 yılında; petrol krizi henüz yaşanmamışken BMW ”Vision” gücünü kullandı ve 1602 modelin elektrikli bir BMW’ye dönüştürdü. Böylece ilk elektrikli BMW otomobili ortaya çıkmış oldu… BMW 1602 Elektro.

BMW'nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

30 km menzil

1602 Elektro, 1972 yılında Münih Olimpiyatlarında tanıtıldı. Kaputunun altında 12.6 kWh güce sahip 350 kilogram ağırlığında Varta bataryalarla 30 km menzile sahipti. Bu otomobil BMW markasının köklü tarihindeki arka planda kalmış sayılı modellerinden biri ve bizce bu yazıda olmayı belki de en çok hak etmiş model. Bugün elektrikli otomobiller ve inovasyon konusunda 1602 Elektro Alman otomobil tarihindeki önemli basamaklardan biri sayılabilir

BMW'nin ilk elektrikli modeli: 1602 Electro

Alman BMW “Vision” adını ve ruhunu yaşatmaya devam ediyor. BMW i Vision, IAA 2021’de %100 geri dönüştürülebilir elektrikli otomobil olarak görücüye çıktı. 2040 yılı için hayal edilen BMW i vizyon döngüsü, sürdürülebilirlik ve lüksü birleştiren kompakt, tamamen elektrikli bir araçtır. Döngüsel ekonomi ilkeleri, %100 geri dönüştürülmüş malzemeler kullanılarak yapılan ve eşit derecede geri dönüştürülebilir bir elektrik pili tarafından çalıştırılan tasarıma rehberlik ediyor. Bu döngüsellik, 4 metre uzunluğundaki dört koltuklu otomobilin tasarımından geliştirme ve üretim sürecine kadar uzanıyor .

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir