BMW Brutus: 47 litre motoru ile cehennem alevi

Yanlış okumadınız, bu BMW 47 litre veya 47 bin cc hacime sahip.

Bu akıl almaz otomobil Roma imparatoru Julius Ceaser‘ı öldüren asker olan Marcus Junius Brutus‘ten esinlenerek Brutus adı verilen bir canavardır.

 

Brutus’un motoru nedir?

Uzunluk 1.8 metre, genişlik 1.1 metre, ağırlık 510 kg, 12 silindir, 1500 devirde 550 beygir ve 1700 devirde ise 700 beygir güç üreten ve bu gücü üretirken ateş püsküren mitolojik bir canavar gibidir. İlerleyen yıllarda gücü 1000 beygire çıkarılmıştır. (Bazı kaynaklarda 46.9 litre olarak geçmektedir)

BMW-12cylinder-engine-brutus-min
BMW 12 silindir
Ne zaman yapılmıştır?

Bu soru için dünyanın yakın tarihine gitmek ve zaman makinenizin takvimine 28 temmuz 1914 tarihini yazmanız gerekir. Bu tarih 1. dünya savaşının başladığı ve Alman ordusunun ağır sanayi konusunda önemli adımlar atmaya başladığı dönemdir. Savaş 11 kasım 1918’de sona erinceye kadar Almanlar bu motordan 9000 adet üretmiştir. BMW lisansı ile Sovyetler Birliğinde M17 ve Japonya’da ise Kavasaki Ha-9 adı ile üretilmiştir.

BMW-engine-factory
2. dünya savaşı BMW motor fabrikası
Neden yapılmıştır?

47 litrelik bu motor savaş döneminde Alman ordusunun uçaklarında kullanılması üzerine üretilmiş bir motormuş. Bu motora sahip Alman uçakları dünya etrafında ilk kez dönerek rekorlar kitabına girmeyi başarmışlar. Savaş sonrasında Versay Barış Antlaşması gereğince yapılan silahsızlanma döneminde bu motorlar depolara kaldırılmışlardır.

BMW motorlu uçak: Dornier Do J
BMW motorlu uçak: Dornier Do J
Yazının bu noktasına kadar Brutus’un motorunu ve detaylarını yazdık. Uçak motoru olan 47 litrelik bu canavar nasıl oldu da bir otomobile dönüştü?

BMW’nin 12 silindirli motoru o kadar büyük ve ağırmış ki 1. dünya savaşından sonra bu motoru taşıyabilecek bir otomobil şasisi üretilmemiş.. Almanlar bu canavarı üzerinde taşıması için 1908 model ve Amerika’da  kullanılmış olan bir itfaiye kamyonu bulmuşlar. LaFrance marka itfaiye kamyonu üzerine yerleştirilen BMW motoru kesin olmayan bilgilere göre  motorların saklandığı depolardan çalınarak bu canavar ortaya çıkartılmış.

American_LaFrance_
1908 model LaFrance Marka itfaiye kamyonu

Kim tarafından ve ne zaman LaFrance’a takıldığına dair kesin bir bilgiye ulaşamadığımız uçak motorlu Brutus günümüzde Almanya’da yer alan Sinsheim Teknik müzesinde sergilenmektedir.

bmw-brutus-seinheim-museum
Müzede yer alan ve başka bir örneği olmayan Brutus

Brutus ne kadar güçlü olup ne kadar çok yakıt tükettiğine dair küçük bir sayısal veri ile www.ictenyanmali.com arşivine eklediğimiz bir yazının daha sonuna geliyoruz.

BMW Brutus
BMW Brutus

Brutus 28,000 g/km C02 egzoz gazı yaratırken, 2020 model BMW 1 serisi (F40) 1.5 litre, 140 beygir motorundan 114 g/km C02 egzoz gazı salıyor. Kısa bir matematik hesabı sonucunda 245 adet BMW F40 bir araya gelince ancak Brutus kadar egzoz gazı yaratabiliyorlar.

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.