Korona sebebi ile Çin’de Toyota, Honda, GM ve PSA üretimi durdurdu

Çin’de ortaya çıkarak dünyaya yayılan virüs Almanya, Kanada, Avusturalya, ABD, Fransa gibi bir çok dünya ülkesinde görüldü. “Panik olmayın halledicez” diye açıklamalar yapan Çinlilerin şu anda ki ekonomik zararları 1.5 trilyon dolara ulaştı.

Ülke genelinde alarm ve tatil durumu mevcut. Bu durum bir çok farklı markanın üretiminin yapıldığı fabrikaların durduğu anlamına geliyor. Otomotiv sektörü başta olmak üzere bir çok sektörü kilitleyecek bu durum nasıl sonuçlanacak ?

 
 

General Motors, PSA gibi devlerden sonra şimdi de Toyota ve Honda üretimini durdurdu.

Otomotiv sektörünün liderlerinin parça üretimlerinin durması tüm dünyadaki fabrikalarını etkileyecek gibi görünüyor.

 

Ülkemizde dahil olmak üzere Çin’de üretilip montaj hattında kullanılan bir çok ekipmanın eksikliği şu anda hissedilmiyor olsa da stokların tükenmesi ve sonrasında Çin’den parçaların gelmemesi ile bütün dünya bir tür kilitlenme yaşayacak mı?

 

Otomobil markalarının dışında üretim yapan diğer tedarikçi markalarda da aynı tehdit gündeminde.

 

Bosch, Valeo gibi üreticilerin fabrikalarında da üretim durdu. Satış sonrası kullanılan binlerce parçanın tedariği caddelerdeki otomobil, kamyon, otobüs veya motosikletlere ulaşamadığında bir kaos çıkar mı bilinmez ama dünya şu anda Çin’in üretiminin yerini nasıl dolduracak büyük bir soru işareti.

 

Ülkemizde üretim yapan otomobil markaların bu yaşanan kriz için nasıl bir önlem planı var?

Üretimler duracak mı? en kötü senaryolar yaşanmadan umarım dünyayı tehdit eden bu Korona virüs ortadan kaldırılır.

 

Debriyaj-fren balatası, sensörler, turbolar, lastikler, kayışlar gibi on binlerce parçanın Çin’den geldiğini hatırlatmama sanırım gerek yoktur.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.