Toyota dünya birincisi oldu

Toyota dünya birincisi oldu

Toyota 2015 yılına kadar dünyanın en çok satış yapan markası idi. Alman Volkswagen yaptığı ataklar ile son 5 yılın en çok satış adetlerine sahip markası olmayı başarmıştı.

toyota

Volkswagen‘in dizel skandalları ile önemli miktarda kan kaybı yaşadığı dönemde bile liderliğini kaybetmeyerek dünyanın en çok satış yapman markası unvanını korumuştu. Amerika çöllerinde hala binlerce Volkswagen modelleri imha edilmeyi yada yollara dönebilecek revizyonların yapılmasını bekliyorlar.

Çöldeki Volkswagen’ler neden eksiliyorlar?

 

2020 yılında yaşanan Covid19 salgını ve getirdiği olumsuzluklar, ekonomik sarsıntılara rağmen Toyota dünya liderliğini almayı başardı.

Japonların Almanlar gibi kan kaybetmesine rağmen bu yarışı kazanmış olması Volkswagen’nin pandemiden daha büyük zarar gördüğü anlamına geliyor. Elektrik modelleri ile ön plana çıkan Volkswagen bu yeni yatırımların meyvelerini uzun vadede toplayacak olsa da 2020 yılında kaybeden marka oldu.

volkswagen

Toyota kaybederek kazandı

Pandemi döneminde Toyota satışları %14.4 ve Volkswagen’in satışları ise %24 oranında azaldı. Kriz dönemini daha iyi yöneten Toyota daha az kan kaybederek 2020 yılının birincisi olmayı başardı.

Satış yüzdeleri her iki markanın grup şirketlerini içeriyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.