Civic Type R Limited Edition

Japon efsanesi Honda Civic yeni bir haber ile internete düştü. Ülkemizde üretilen ve bir çok dünya ülkesine satılan Civic sedandan farklı olarak Type R sadece HB versiyonunda mevcut ve Phoenix Yellow rengi ile dikkat çekiyor.

Civic tarihindeki en güçlü versiyonu olan bu sınırlı üretim Kanada’da 100 adet satılacak. Kanada’da elektronik ortamda satışa sunulan 100 adet  Civic Type R Limited Edition 4 dakika içinde tamamı satıldı.

İlk fark yaratan gün ışığı sarısı gövde rengi, siyah tavan ve siyah scoop ile bir kontrast yaratmayı istemiş . Bu renk kombini dışında dış ön ve arka tamponlarındaki siyah havalandırma giriş ve çıkışlarına eklenmiş küçük kanatçıklar mevcut.

Motor kaputu altında sınırlı üretim olduğuna dair ne var acaba?
Standart olan turbo beslemeli 320 beygir güç üreten Type R’dan daha güçlü bir versiyon olduğunu düşünenler ne yazık ki hayal kırıklığına uğrayacaklar. Özel üretim Type R’ın amortisörleri iyileştirilmiş ve diresiyon sistemi yeniden tasarlanarak tepkisi iyileştirilmiş.

Peki en büyük fark nerede? Yada özel üretim olmasının sağlayan nedir diye sorarsanız cevabı Type R’ın ağırlığna bakmak gerekiyor.

Rolling tayfa gibi sökük bir versiyon sunulmuş dersek yanlış olmaz. Klima yok, multimedya sistemi yok, izolasyon malzemelerinin büyük bölümü yok ve BBS jantları hafifletilmiş. Bu işlemler ile Cİvic 47 kg hafiflemiş.

Hafifletmek araca performans açısından yapılacak en kolay ve etkili çözümdür. Peki ama bu küçük güncellemeler ve sadece 47 kg hafifleyen bu Type R sadece bunlarla mi LIMITED EDITION oluyor ? Kliması ve multimedyasi olmayan bu araca ne kadar daha fazla ödenecek fiyatı henüz bilinmiyor.

Basit birkaç ufak dokunuş ile bir satış tekniği ve imaj çalışması gibi görünen ve sınırlı üretim adı verilen bu Type R bu hali ile özel bir versiyon olmuş mu?

Mutlaka daha pahalı olacak bu sınırlı üretim için karbon fiber gövde panelleri veya sadece yazılım ile dahi olsa biraz daha fazla güç üretmesi onu gerçek bir koleksiyon parçası yapabilirdi.

Türkiye’ye gelmeyecek bir araç için kendimize daha fazla uzmeyerek bu yazıyı sonlandiriyoruz 😊

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.