Toyota’nın yeni modeli: Raize

Toyota’nın yeni modeli Rav4 ve C-HR’nin küçük kardeşinin adı Raize 
İlk olarak Raize’nin kelime anlamına bakalım. İngilizce sözlüğe bakarsanız Türkçe karşılığını bulamayacaksınız, Japonca sözlükte ise Türkçe karşılığı “Lizat” olarak çevrilecektir.


Lizat: Hücre duvarı veya hücre zarının parçalanması ile açığa çıkan hücre içeriği.


Daihatsu 1907 yılında kurulmuş ve ilk olarak motor imalatı ile başlamıştr. 1998 yılına kadar üretim hayatına devam ettikten sonra Toyota tarafından satın alınmıştır.
Gelelim yeni Raize’ye.
Daihatsu’nun geçtiğimiz günlerde tanıttığı B segmentindeki yeni SUV modeli Rocky ile ortak üretim olacak. Toyotanın TNGA platformunda ortak üretim olarak kayıtlara alınan Raize’nin ön bölümünde farlar her iki araç için aynı ama tampon ve panjuru RAV4’ten alınmış gibi benzerlikler taşıyor. Küçük SUV’un geri kalan dış bölümdeki gövde panelleri ise birbir olarak aynı.Aracın iç kısmına baktığımızda ise yine Daihatsu ile birebir aynı detaylara sahip. Tek fark direksiyonun ortasındaki logolar.Motor bölümünde ise Toyota platformu olan  TNGA (Toyota New Global Architecture) değil DNGA (Daihatsu New Global Architecture) platformunda geliştirilmiş. Kısacası aslında araç Daihatsu mühendisleri tarafından inşa edilmiş. 1 litre 3 silindir ve tabiki Japon klasiği olarak turbo beslemeli bir makinesi mevcut. 1 litrelik bu motor 12 valf 98 hp ve 140 Nm tork üretiyor.

Aktarma ise yine bir Japon geleneği olarak CVT yada 6 ileri manuel vites kutusu seçeneği var. Önden çekişli Bu küçük SUV için 4 çeker söylentileri mevcut ama kesinlik kazandırabileceğimiz bir açıklama ne yazık ki yok .

Ülkemize gelip gelmeyeceği konusunda konuşmak için henüz çok erken olan bu yeni model için takipte olacağız

raize

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.