9.8 litre V12 motor Corvette ZR-12 neden üretilmedi?

Bir Corvette düşünün 9.8 litre V12 motor ve en önemlisi bu otomobil özel bir garajda değil fabrikasında Chevrolet mühendisleri  tarafından üretilmiş.

Amerikan otomobilleri denilince akıllara gürül gürül V8 motorlar gelir. Bu kural 1990’lı yılların başında Dodge Viper tarafından bir üst seviyeye taşınmış. Viper 8 litre ve 10 silindir motoru ve 400 beygir gücü  ile tanıtıldığında “Amerikanın tek spor otomobili” gibi iddialı bir reklam yapmış ve rakiplerine silindir sayısı ile üstünlük sağlamış.

Dodge Viper

Chevrolet markası 1953 yılından itibaren üretimde olan ve Corvette modelini Dodge Viper’a rakip olması için harekete geçmişler. 10 silindirli veya daha fazla hacim için kafa yoran GM mühendislerinin önündeki ilk sorun Corvette kaputunun altında yeterli yer olmamasıymış. Bu sorunu çözmek için Corvette’in ön bölümü toplam 200 mm uzatılmış ve gerekli alan sağlanmış.

Motor yok!

Chevrolet markasının Corvette için kullanabileceği 10 silindirli herhangi bir motoru bulunmuyormuş ve sıfırdan bir motor tasarlahması gerekiyormuş. Yeni motor tasarlayıp test etmek ve bu işlemler ile zaman kaybetmemek için işin kolayına kaçarak başka bir marka motor kullanmaya karar vermişler.

Ryan Falconer Industries adında denizcilik ve havacılık sektörü için motorlar imal eden bir firmaya başvurmuşlar. GM motorları mimarisine dayanan ve günümüzde halen daha üretim yapan Falconer markasının üretmiş olduğu 12 silindirli motor Corvette’e adapte edilmiş.

Döküm olan Corvette’in orjinal V8 motorlarından farklı olarak 12 silindirli motor alüminyum malzemeden yapılmış. Otomobilin hafif olması için önemli bir etken olan alüminyum motor otomobilin toplam ağırlığının 1600 kilogram olması sağlamış. Corvette modellerinin gövdelerinin (kaportalarının) kompozit olması da otomobilin hafif olmasını için en önemli etkenlerden biri.

Falconer motoru 9.8 litre, V12, 600 kübik inç ve 686 beygir güce sahipmiş. Dodge Viper ile rekabet etmesi için yapılan bu prototipe Conan the Corvette takma adı verilmiş. Güç ve hacim olarak Viper’dan daha büyük olan bu C4 Corvette test sürüşlerinde beklenmedik problemlerle karşılaşmış.

Corvette ZR-12 Hararet yaptı

12 silindirli motor test sürüşlerinde yeteri kadar hızlı soğutulamadığı için hararet sorunları ile ortaya çıkmış. Motorun aşırı ısınmasının önüne geçmek için egzoz sisteminde değişiklikler yapılmış ama yeterli olamamış. Viper seri üretimde satılmaya devam ederken Chevrolette mühendisleri bu prototip üzerine çalışmaya devam etmişler fakat sonuç hüsran olmuş.

Motorun hararet sorunları mühendislik çalışmalar ile çözülebilecek olsa da yine de 12 silindirli Corvette ZR-12 projesi rafa kaldırılmış. Bunun tek sebebi ise ortaya çıkan yüksek maliyetler olmuş.

Günümüz enflasyonuna göre hesaplandığında bu 12 silindirli C4 Corvette ZR-12 138 bin dolarlık çok yüksek bir fiyat etiketine denk gelmektedir. Otomobilin fiyatının ne kadar yüksek olduğunu anlatmak için 2020 model Chevrolet Camaro‘nun 25.000 dolar, Chevrolet Corvette’in 58.900 dolar ve Nissan Skyline GT-R  fiyatının 113.540 dolar olduğunu örnek verebiliriz.

Yüksek maliyet ile üretime geçmeyen prototip Corvette bir kaç yıl öncesine kadar  yıllar boyu kaderine terk edilmiş. Uzun süre geçtikten sonrag hatırlanan Chevrolet Corvette ZR-12 elden geçirilmiş ve  Kentucky Bowling Green‘deki Corvette müzesinde yerini almış.

Bugüne kadar Corvette modelleri üzerinde yapılan deneysel ve en kötü girişim olarak tarihin tozlu sayfalarında yerini almıştır ve Viper’a rakip olamamıştır.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.