19 milyon liraya satılık Audi S1

19 milyon liraya satılık Audi S1

Yanlış okumadınız 1988 model bu Audi 19 milyon lira karşılığı olan 2 milyon 16 bin euro’ya satıldı. 1 milyon euro fiyat etiketi ile açık arttırmaya çıkarılan Audi S1 günün sonunda 2 milyon 16 bin euro ile sonuçlanan kıyasıya bir rekabetin sonunda yeni sahibine kavuşmuş.

“Bu bir canavar”

Audi yarış takımının pilotlarından biri olan Bruno Saby Audi S1 için “Bu bir canavar” benzetmesini yapmıştır.

Bu benzetmeyi sayısal veriler ile anlatmak gerekirse 1500 beygir gücündeki 16 silindirli Bugatti Chiron’un 0-100 hızlanması 2.4 saniyedir. 5 silindirli Audi S1 için ise 0-100 hızlanması 2.6 saniyedir. Bu otomobilin 1980’li yılların teknolojisi ile üretildiğini unutmamak gerekir.

Ferdinand Piëch imzası

Porsche markasının kurucusu olan Ferdinand Porsche’nin oğlu Ferdinand Piëch tarafından tasarlanmıştır. 2.1 litre motor hacmindeki 5 silindirli motor turbo besleme sayesinde 200 beygir güç üretmiş. Dünyanın ilk dört çeker otomobil markası olan ve başarı sağlayamayan Jensen FF modelinden sonra üretilmiş olan Audi dört çekerin kural kitabını yazmıştır.

Grup B

Audi ralli parkurlarına ilk olarak 1982 yılında grup B kategorisinde katılmıştır. A1 kod numarasına sahip bu Audi Quattro 200 beygir güç üretirken sonraki yıllarda ortaya çıkacak 500 beygir gücündeki S1’in temellerini atıyordu.

 

500 beygir S1

1982 yılından sonra Audi motor sporları mühendislerinin iplerini salarak Audi 200 beygirlik A1 modelini 500 beygirlik S1 canavarına çevirmelerine izin verdi. Daha kısa bir şasi, çok daha büyük bir turbo ve o döneme dair mühendisliğin yapabileceği her şeyi bu otomobile katmışlar.

Satılık değil bakılık

Fransız Hommell Group isimli medya şirketler grubunun sahibi ve Citroen ile Peugeot markalarının yarış takımlarının yöneticiliğini yapmış olan Olivier Quesnel ralli parkurlarında gördüğü bu otomobilden bir tane satın almak istemiş. Audi yöneticileri Grup B kategorisi için hazırlanmış olan az sayıdaki bu otomobillerin satılık olmadıklarını söyleyerek milyarder Olivier Quesnel’i geri çevirmişler.

Otomobili satın almak ve müzede sergilemek için ısrarcı olan Olivier Quesnel araya hatırlı tanıdıklar sokarak Audi AG’den bir adet S1 almayı satın almayı başarmış. Yarış için üretilmiş olan otomobil 35 yıllık hayatı boyunca sadece 1 kez parkura çıkmış. Özel bir gösteri yarışında çok kısa süre yarışmış olan otomobil sadece 1000 km yol yapmış durumda.

1989 yılından bu yana müzede sergilenen ve koruma altında olan bu özel üretim Audi S1 5 Şubat 2021 tarihinde açık arttırmada satışa sunuldu. Açık artırma 1 milyon euro ile başladı ve 2 milyon 16 bin euro olan son teklif verildikten sonra yeni sahibine kavuştu.

Bu otomobile verilen paranın ne kadar fazla olduğunu anlatabilmek için günümüz Audi modellerinden birinin fiyatını örnek verelim istedik. 2021 model Audi S3 dört çeker ve 310 beygir gücündeki turbo beslemeli motoru ile sadece 43 bin dolar yada 36 bin euro’ya satın alınabilmektedir.

audi-s3-2021

Bu otomobil için onu kullanan yarış pilotunun neden canavar dediğini merak edenler için Audi S1’in 5 silindirli motora özel sesi, çığlık çığlığa bağıran egzozunun sesi ve turbonun surge sesinin mutlaka duymalısınız.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.