İyi ki üretilmemiş diyeceğiniz BMW konseptleri

İyi ki üretilmemiş diyeceğiniz BMW konseptleri

Tasarım anlayışı le her zaman fark yaratan ve kabul gören BMW modellerinin tarihinde çok çirkin diyebileceğimiz konseptler var. Muhtemelen çirkin oldukları için hiç bir zaman üretime geçmeyen bu modelleri görünce sizde bize hak vereceksiniz.

Geçmişe ait tasarım çizgileri günümüzde bir çok kişi için çirkin yada itici görünse de yapılan mühendislik çalışmalar günümüzdeki BMW otomobillerinin teknolojik alt yapısının oluşturulmasını sağlamışlar.

Altta yer alan modellerin bazıları BMW tasarım stüdyolarında yapılmış ve bazıları ise serbest tasarımcılar tarafından inşa edilerek BMW yönetimine sunulmuştur.

1963 BMW 700 (Colani)

Plastik destekli gövde panelleri sayesinde sadece 350 kilogram ağırlığa ve 2 silindirli boxer motora sahip olan otomobil 200 km hıza ulaşabiliyordu.

 

1976 BMW Karmann Asso di Quadri (ItalDesign)

BMW Asso di Quadri konsepti, karoser üreticisi Karman’ın isteği üzerine Giugiaro tarafından kaleme alındı. BMW 320 (e21) temel alınarak hem Volkswagen Scirocco’dan hem de 2002 Touring’den esinlenilmiş gerçekçi bir siluete sahipti. Asso di Quadri, BMW serisine normal bir üretim otomobili olarak katılmak için tasarlandı, ancak Münih merkezli otomobil üreticisi, pazarda bir basamak yukarı çıkmak ve Mercedes-Benz’e karşı kafa kafaya mücadele etmekle meşgul olduğu için projeyi reddetti.

1981 BMW M2 (Colani)

1981 yılında İtalyan tasarımcı Colani tarafından BMW M1 modelinin devamı niteliğinde tasarlanmıştır.

1970’lerin başından itibaren bir dizi elektrikli araç geleneksel seri modeller temelinde geliştirilmekte idi (Bkz 1602 electro) . Bu araçlar, güç ünitesi ve enerji depolama teknolojisi alanlarında temel bilgiler sağladı. BMW E1, elektro mobiliteye dayalı ilk araç konseptinin sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Araştırma projesi olan bu konsept seri üretime hiç geçmedi.

1992 BMW Columbus (ItalDesign)

Amerika’nın keşfinin 500. yıldönümü münasebetiyle tanıtılan Columbus, “karaya giden bir yelkenli gemi” anlayışı ile tasarlanmış. Christopher Columbus’a ithaf edilen Columbus, Amerika Birleşik Devletleri’nin kentsel senaryoları için ideal olan ultra yüksek seviyeli bir durum aracı olarak tasarlanmış 7 kişilik bir MPV imiş.

Yaklaşık 6 m uzunluğunda, gövde karbon fiber iken çelik kutu kesitli yük taşıyan bir şasiye sahipti. Columbus, 5000 CC ve 300 hp ve enine orta konuma yerleştirilmiş V12 BMW motoruyla donatıldı. Sürekli dört tekerlekten çekiş ve arka tekerlekler düşük hızda 15°’lik bir açı sağa ve sola dönebiliyordu.

.1992 BMW Columbus (ItalDesign)

,1992 BMW Columbus (ItalDesign)

1994 BMW Z13

1993 yılında, BMW Technik GmbH mühendislerine yeni ve heyecan verici bir görev verilmiş. Kalıpları kıran aktif pasif güvenlik, gelişmiş konfor,  performans ve gerçekçi ekonomik ve çevresel referanslara sahip çağdaş bir kompakt araç arayışı sürecinde tasarlanmış. BMW’nin K1100 modeli olan motosikletin motoru ve Ford’dan alınan bir şanzıman ile entegre edilmiş.

 

 

2000 BMW Z22

Yenilikçi bir işleme yöntemi ile karbon fiber takviyeli plastiğin kullanılması, aynı zamanda ağırlığı önemli ölçüde azaltırken, en yüksek çarpışma güvenliği standartlarına uygun olarak üretilmiş. 70’den fazla yenilik ve 61 adet patenti alınmış yenilikçi bir tasarım ortaya çıkmış.

2000 BMW Z22
2000 BMW Z22

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.