Motorin ve benzine Korona indirimi

Koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ederken petrol fiyatlarını da aşağı yönde etkiliyor.

 

Brent petrol fiyatlarında büyük düşüşler yaşanıyor. Yüzde 30’a varan düşüş ile petrol varil fiyatı 30 dolara kadar geriledi.

Dünya genelinde yaşanan koronavirüs krizi sebebi ile değer kaybeden petrolün ilk sebebi talebin azalması olarak görünüyor. Yaşanan bu olumsuzluklar petrol satışlarının devamı için fiyatların düşmesine sebep oluyor.

Petrol krizi yaşandığı için otomotiv markaların küçük motorlu araçlar ürettiği 1970’li yıllardan çok daha farklı bir dönemden geçiyoruz. İnsanların benzin, motorin, gaz yağı kuyruklarında beklediği dönemlerden sonra dünya artık petrol kralları ellerindeki yakıtları satabilmesi ve stokları eritmesi için fiyatları düşürdüklerine şahitlik ediyor.

Çin’de ortaya çıkan koronavirüs sebebi ile sokağa çıkamayan insanlar petrol ürünleri kullanmıyorlar. Fabrikalarda üretimler durdu ve petrol ürünleri ile çalışan makineler kullanım dışı kaldılar.Bu durum pompa fiyatlarında indirim ile insanları mutlu ederken dünya genelindeki bu ciddi düsüşler petrol şirketlerinde çalışan insanların işsiz kalmalarına sebep olacak mı ?

Varil fiyatlarındaki yüzde 30’a varan düşüş ülkemiz kullanıcılarına da yansıyacak. Bu gece yarsında sonra kesin olmayan bilgiler benzin için 70-80 kuruş, motorin için 60-65 kuruş ucuzlayacağı söylentisi mevcut.

Dünya çapında yüzde 30 ucuzlayan petrol fiyatları ülkemiz kullanıcılarına pompada yansıyacak mı?

Opet web sayfasında istanbul geneli için fiyatlar şu şekilde

Kurşunsuz benzin: 6.63 Lira
Motorin eco full force euro dizel: 6.22 Lira
Motorin ultra fullforce euro dizel: 6.27 Lira

Shell web sayfasında istanbul geneli için fiyatlar şu şekilde

Kurşunsuz benzin full save : 6.58 Lira
Kurşunsuz benzin V-Power: 6.63 Lira
Motorin full save : 6.20 Lira
Motorin V-power: 6.25

 

Opet ve Shell markalarını referasns alarak bu gece gelmesi beklenen indirimleri kıyaslama şansı bulacağız.

Yakıt istasyonları gece yarısında gelmesi beklenen indirim ile fiyatları düşürecekleri mi?

Bir çok zaman zam geldiğinde gece yarısına yaklaşırken nedendir bilinmez hep pompalar bozulur yada güncelleme gelir ve bir türlü yakıt alamayız. Kullanıcılar bu gece yarısından hemen sonra alacakları yakıtların fiyatlarını mutlaka kontrol etsinler. Zam geldiğinde çalışmayan pompalar, sistemler indirimden hemen sonra fiyatları güncelleyecek mi?

 

 

Elektrikten faydalanmalıyız. Dünya küçük bir köy ve ona sahip çıkmalıyız.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.