Dikkat: Dolu yağışı geliyor !!!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) başta olmak üzere bir konun uzmanı bir çok kişi dolu yağışı uyarısında bulundu.

Mevsim sıcaklıklarının normalinden fazla yüksek olması ve Kuzeyden gelen soğuk hava sağnak ve doluları beraberinde getiriyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün kendi sitesinde yaptığı açıklama şu şekildedir

“Gece saatlerinden sonra bölgemizin kuzeybatısından başlayarak yarın zamanla tüm bölgemizi etkilemesi beklenen yağışların, bölgemizin kuzey kesimlerinde (Balıkesir, Çanakkale il geneli ile İzmir’in kuzey ve Manisa’nın kuzey ve kuzeydoğu ilçeleri çevreleri) yer yer kuvvetli olacağı tahmin edilmektedir. Muhtemel kuvvetli yağışların yer yer oluşturabileceği sel, su baskını, yıldırım, dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar vb. muhtemel olumsuzluklara ilişkin Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğü’müz tarafından yapılacak uyarıların, vatandaşlarımız ve yetkililer tarafından dikkatle takip edilmesi önem arz etmektedir.”

 

Dolu yağışı için MGM açıklamasında belirttiği şehirlerde İstanbul bulunmuyor.

DHA’nın haberine göre, Perşembe günü bir soğuk hava sisteminin yurda giriş yapacağını ifade eden Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, “Trakya’dan sokulmaya başlıyor öncelikle, beraberinde Ege kıyıları ve özellikle İzmir’e kadar sarkıyor. Sıcaklıkları batı bölgelerde düşürecek.” açıklamasını yaptı

Doludan korunmak için ne yapmalı?

Akıllara ilk gelen otomobilleri kapalı bir yere çekmek olacaktır. Lakin dolu yağışı gerçekleşmeye başladığı anda otomobiliniz zarar görecektir. Yağış esnasında uygun kapalı bir yer bulabilmek, otomobilinizi oraya çekeceğiniz süre içinde doludan zarar görmüş olacaktır.

En hızlı çözüm ise bir çok zaman haber bültenlerinde gördüğümüz otomobillerin üzerine serilen battaniye olacaktır. Yağışın başladığı ilk saniyelerde veya öncesinde otomobilinizi battaniye, halı, karton vb cisimlerle örtmeniz büyük hasarlardan otomobilinizi koruyacaktır. bu sebeple arabanızın bagajında bir kaç tane battaniye bulundurmalısınız.

AVM otoparklarına dikkat

Geçtiğimiz yıllarda yaşanan aşırı yağış sonucu  alış veriş merkezlerinin yeraltı otoparklarını su basmış ve otomobiller büyük zarar görmüştü. Yaşanabilecek bu riski unutmayın.

su basanı avm otoparkı

Dolu hasarı kaskoyu bozar mı?

Dolu hasarı gören otomobillerin zorunlu trafik sigortaları bu zararı karşılamaz. Sadece kaskolu otomobil sahipleri bu hasarı tazmin edebilir. Unutulmaması gereken en önemli konu ise kasko poliçenizin sel hasarını kapsayıp kapsamamasıdır.

Genellikle kasko bedelleri düşük fiyatlar olsun diye sel hasarı yada terör hasarı gibi güvenceler poliçeye eklenmez. Eğer sizin de kasko poliçenizde sel hasarı kapsamı yoksa dolu hasarı ile baş başa kaldınız demektir.

Dolu hasarı artık sel hasarı kapsamındadır ve sigorta şirketlerine göre kaskonun bozulması yada bozulmaması farklılık göstermektedir. Dolu yağışına maruz kalan İstanbul’da yaşayan kişiler için sigorta şirketlerinin farklı uygulamaları olmaktadır.

Dolu hasarına maruz kalmadan sigortacınızı aramanızda ve poliçenizin sel hasarlarını kapsayıp kapsamadığınızı öğrenmekte fayda var.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.