Türkiye’nin ambulans tarihi

Türkiye’nin ambulans tarihi…

20 Nisan 2020 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başakşehir Şehir Hastanesi’nin açılış törenini video konferans yöntemiyle gerçekleştirdi. Törende açıklamalarda bulunan Erdoğan, “İktidara  geldiğimizde doğru düzgün ambulans yoktu” diye konuştu.

Bu açıklamanın üzerine ülkemizin geçmişinde yer alan ambulans tarihi ve ambulans olarak kullanılan araçların bazılarının fotoğraflarını paylaşmak istedik. Ambulans latince kökenli bir kelime olup “ambulare” yürümek – hareket etmek anlamına geliyor.

Tarihteki ilk ambulans 1497 yılında İspanyol ordusu tarafından atlı arabalar olarak kullanılmış. 1793 yılında Napolyon’un ordusunda atlı arabalardan oluşan bir ambulans birliği olduğu da tarih kitaplarında geçmektedir.

1800'lü yılların sonu atlı araba ambulans içten yanmalı otoblog
1800’lü yılların sonu atlı araba ambulans

Ülkemize baktığımızda ilk ambulans 1. dünya savaşında Osmanlı ordusunda o dönem ki adı Hilal-i Ahmer olan günümüzdeki adı ile Kızılay tarafından atlı arabalar şeklinde görülmektedir.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)
1917 yılında ülkemizde kullanılan ambulans
1955 yılında İstanbul Cankurtaran merkezi kurulmuş olup 8 farklı ilçede 15 adet cankurtaran-ambulans aracı hizmet vermiştir.
eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)
1950’li yıllar İstanbul olduğu iddia edilen bir ambulans fotoğrafı

1985 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından karayollarında gezici sağlık hizmeti vermeye başlamış, 1986 yılında ise İstanbul, Ankara ve İzmir’de 077 telefon numarası ile Hızır Acil Servisi kurulmuştur. 1991 yılında Türk Telekom’un kuralması ile 077 olan telefon numarası 112 ambulans olarak değiştirilmiştir.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)

1995 yılında Kanada’dan satın alınan  Chevy-Van ambulans araçları yollarda görülmeye başlanmıştır. Benzinli motorları ile yüksek yakıt maliyeti ve yedek parça sıkıntısı ile oldukça zor zamanlar yaşanmış.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)
Chevy-Van

1973 yılında Bursa İnegöl’lü olup Almanya’da çalışan gurbetçilerimizin hibe ettiği Ford Transit ambulans, Ford Türkiye’nin hazırlamış olduğu “Ford Transit Türkiye´de 50 Yıllık Yolculuk” isimli kitapta geniş yer bulmuştur.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)

Bursa İnegöl Devlet hastanesinde Türkiye’nin ilk ambulans müzesi kurulmuş olup geçmişten günümüze ulaşan ambulanslar sergilenmektedir.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (1)
Bursa İnegöl Devlet hastanesi müzesi
Bursa İnegöl Devlet hastanesi müzesi

Kimisinin markasını bile çözemediğimiz, bazen hurdalıklarda son nefesini vermiş yada koleksiyonerler tarafından kurtarılıp sergilenen bir çok cankurtaran ve onların içinde görev yapan doktorlara, hemşirelere, şoförlerine selam olsun.

eski ambulans içten yanmalı oto blog (8)
Bursa İnegöl Devlet hastanesi müzesi – 1966 model Cadillac

 

Turgut Özal’ın naaşını taşıyan ve hurdalıktan satın alınan Mercedes

 

Opel ambulans

 

eski ambulans içten yanmalı oto blog (7)
1949 model Mercedes 170UA Ambulans

 

Sinop’ta hizmet etmiş Mercedes ambulans

 

eski ambulans içten yanmalı oto blog (13)
Konya’da Skoda ambulans

 

Dodge ambulans
Dodge ambulans

 

Peugeot J9 ambulans

 

Land Rover Defender ambulans
Faydalanılan kaynaklar

Anasayfa


http://wowturkey.com/forum/index.php

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.