Egzozu değiştirilen Subaru BRZ sigortadan para alamadı

Subaru BRZ’nin orjinal egzozunu değiştirdi kaza yaptıktan sonra sigortadan para alamadı.

Olay Kanada’da yaşanmış ve internet ortamında sigorta şirketine gösterilen tepkiler üzerine viral olmuş. Subaru markasının BRZ modelinin uzun vadeli kiralayarak kullanan 21 yaşındaki Modasir Ayobi yaşadığı trafik kazası sonucu büyük bir sorun ile karşılaşmış.

Aylık 500 dolara kiralık ile BRZ mi ?

Yabancı kaynaklı haber sitelerinde Modasir Ayobi’nin Subaru BRZ’yi kiraladığı yazıyor. Fakat burada matematiksel bir uygunsuzluk var. Aylık 500 dolar ve toplam 4 yıl boyunca bu ödemenin devam edeceği belirtilmiş. Toplam tutar 4 yıl sonunda 28 bin dolar yapıyor. BRZ için satılık ilanlarını sorguladığımızda Kanada’da 20 bin dolardan başlayan 2. el BRZ’ler olduğunu gördük. Bahsi geçen kiralamanın otomobilin kredisi olduğunu düşünüyoruz.

SUBARU BRZ CANADA FOR SALE

Egzoz taktı sigorta iptal oldu.

Modasir Ayobi’nin sigorta şirketinin poliçelerinde şu açıklama yer alıyormuş.

“Aracınız, performansını, görünümünü iyileştirmek veya değiştirmek veya değerini artırmak için orijinal durumundan herhangi bir şekilde değiştirilmişse, modifiye edilmiş kabul edilir. Aracınızda değişiklikler yaparsanız veya yapmayı planlıyorsanız, sizi uygun şekilde sigortalayabileceğimizden emin olmak için bizimle iletişime geçin”

“Değişikliklerin sigortayı etkileyeceğini bilseydim bunu yapmazdım”

21 yaşındaki Modasir Ayobi Subaru BRZ’nin taksitlerini ödeyebilmek için iki işte çalıştığını ve 2 bin dolar para harcayarak yaptırdığı egzoz sisteminin sigortayı iptal ettireceğini bilmediğini söylemiş. Lazım olur diye orjinal egzozu garajında saklamış.

BRZ’nin orjinal egzozu
Haberlere konu oldu sigorta şirketi geri adım attı.

Kanada’nın önemli haber kuruluşlarından biri olan Global News bu yaşanan olay üzerine Modasir Ayobi ile bir röportaj gerçekleştirmiş. Daha fazla bilgi edinmek isteyen haber kanalı sigorta şirketi ile iletişime geçtikten sonra işler değişmeye başlamış. Sigorta şirketinin otomobil üzerinde herhangi bir değişiklik yapılması halinde sigortanın iptal edileceğine dair yazılı beyanı olduğu halde pert olan Subaru BRZ’nin parasını ödemeye karar vermişler.

Sigorta şirketinin geri adım atması

Ulusal çapta yayın yapan haber kurumlarının konuyu gündeme getirmesi ve sosyal medyada da bu olayın konuşulmaya başlamasından sonra Subaru BRZ’nin 35 bin dolar değerindeki bedelini ödemeye karar vermişler. Sigorta şirketi marka imajını mı düşündü yada neden insafa geldi bilinmez ama 21 yaşındaki Subaru sever bu işten paçayı sıyırmış.

Acaba ülkemizdeki sigorta şirketlerinin bu duruma benzer uygulaması var mıdır? Sokaklardaki kural dışı modifiye edilmiş sayısız otomobilleri gördükçe bu kuralın ülkemizde olmadığını anlıyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.