Yurtdışından otomobil getirmek serbest

Yurtdışından otomobil getirmek serbest

Ankara Anlaşması’nda Türkiye’nin Avrupa Ekonomik Topluluğuna entegrasyonu için ortaya koyulan üç dönemin sonuncusu olan “son dönem”de, Türkiye ile Topluluk arasında bir gümrük birliği tesis edilmesi öngörülmüştür. Ortaklık Konseyi’nin 6 Mart 1995 tarihinde yapılan toplantısında alınan “Gümrük Birliği Kararı” Gümrük Birliği’nin son döneminin uygulamaya konulmasına ilişkin koşulları belirlemektedir. Böylece, Katma Protokol’de öngörülen 22 yıllık Geçiş Dönemi, 1 Ocak 1996 tarihi itibarıyla son bulmuş ve Türkiye’nin AB’ye katılımı yolunda “Son Dönem”e girilmiştir. (kaynak: Dışişleri bakanlığı)

Altta maddeler halinde yazan kurallar 1 Ocak 1996 yılında üyesi olduğumuz Avrupa Gümrük Birliği topluluğu kurallarıdır.

• Malların Serbest Dolaşımı ve Ticaret Politikası
• Tarım Ürünleri
• Gümrük Hükümleri
• Yasaların Yakınlaştırılması
• Kurumsal Hükümler
• Genel ve Son Hükümler

Gümrük birliği kurallarınca “Malların Serbest dolaşımı” yurt dışından otomobil getirebileceğimiz anlamına gelmektedir. Örnek olarak gümrük birliği üyesi olan Almanya’dan bir kişi Hollanda’dan otomobil satın alabilir ve gerekli ülke kaydını yaptırdıktan sonra bu otomobili kullanabilir.

Üye ülkeler içinden biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıda gidip aynı şekilde otomobil alıp Türkiye’ye getirebilirler. Avrupa Gümrük Birliği üyesi olmak biz vatandaşlara bu hakkı sağlamaktadır.

Üye olan 32 ülke ise şu şekilde sıralanıyor.

Avusturya, Andorra, Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüxemburg, Malta, Monako, Hollanda, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, Türkiye, İngiltere.

Neden alamıyoruz yada getiremiyoruz?

1 Ocak 1996 yılında üyesi olduğumuz ve malların (örnek otomobil) getirilmesi konusunda Türkiye Cumhuriyeti büyük vergiler talep ediyor. Bu durum birlik üyeleri arasında malların serbest dolaşımı ilkesine uymasa da ülkemiz kanunları bizlere bu şekilde yaptırımlar getiriyor.

Sonuç olarak otomobil getirmek serbest, dünyanın hiç bir ülkesi Türkiye’ye 2. el otomobil satmayız demiyor. Lakin 96 yılında serbest dolaşım kuralı ne yazık ki vergi geliri elde etmek için 27 yıldır göz ardı ediliyor.

Bu sebepten dolayı 1 araba satın alırken vergiler sayesinde hazinenin kasasına büyük miktarda para giriyor. 1996 yılından bu yana serbest olan kural 27 yıldır erteleniyor ve yürürlüğe alınmıyor.

Sıfır yada ikinci el otomobilde yaşanan kriz sonucu biz vatandaşlar için yurt dışından otomobil getirmek mümkün olacak mı?

Son zamanların köpüren sosyal medya virali bu oldu. Bu gerçek olur mu diye ön görülü bir yaklaşımda bulunduğumuzda pek mümkün görünmüyor. MTV’yi 2 katına çıkartan ekonomi yöneticileri sıfır araç satışından elde edilen kar’dan vazgeçmezler.

Hala Tofaş…

Çok isteriz ki belli kriterler belirlenerek ülkeye ikinci el otomobil getirebilsek. Örnek olarak 10 yaş ve üzeri belirli motor hacmini aşmayan ve binek olmak şartı ile otomobil getirebilsek çok güzel olurdu. İthalatına izin verilen bu otomobillerden de vergiler alınıp ekonomiye katkı sağlanabilirdi.

Şimdilik hayal gibi görünen ve kanunlar ile kısıtlanan bu durum bizleri Tofaş’a mahkum ediyor. Ebay’de satılan en ucuz otomobiller başlığımız dikkatinizi çekebilir.

Not: Kurallar esnetilebilir, siyasi kimliklere sahip kişiler için bu kuralların esnetildiği ve yurt dışından ithali yasak olan araçların getirildiğini biliyoruz.  Hatta yurt dışından ülkeye evraksız olarak getirilen Ferrari‘leri bile biliyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir