Yine motorcu şiddeti

Yine motorcu şiddeti

Herhangi bir canlıya yapılacak şiddet veya darpın karşısında olduğumuzu, kurallara uyan ve saygılı olan motosiklet sürücülerini tenzih ederek konuya giriş yapmış olalım.

Birkaç haftadır motosikletçilerin taciz ettiği siyah bir Passat ve sonrasında Passat’ın koruma arabası olduğu anlaşılan  ve içindeki güvenlik kuvvetlerinin bagajdan çıkardıkları silahları görmüştük. Silahlar çıkınca sesleri çıkmaz olan motorcuların videosunu  buraya bırakıyoruz.

Videoda yaşananları ve detaylarını incelemeye başlayalım.

Kesin olmamakla birlikte olayın yaşandığı yer olarak İstanbul Ümraniye olduğu söyleniyor. Çok geniş olmayan ve yolun her iki tarafına araçların park ettiği bir sokağa giriş yapan 4 motosiklet sürücüsü videoda görünüyor.

Motosiklet yada otomobil marka ve model her ne olursa olsun gürültülü yada modifiyeli egzoz kullanılması yasaktır. Bu kural dışı değişikliklerin tespitinde para cezası uygulanır ve taşıt bağlanarak otoparka çekilir. Kask kamerası olan sürücü bu kural dışı egzozu ile sokakta bağırttıra bağırttıra ilerliyor.

Kaza anı

Videonun 6. saniyesinde bir motosikletin yere düştüğü görünüyor ve kask kameralı sürücü yaklaştıkça kazanın sebebi anlaşılıyor. Beyaz renkli ve arkadakinin gözünü kör etmek için sis olmayan havada sis aydınlatması açmış olan Renault Megane marka model otomobil sağ taraftaki sokağa dönmek istiyor ve kaza yaşanıyor.

Yolun sağ tarafından giden Megane yine sağ taraftaki sokağa dönmek istediği sırada kaldırım ile otomobil arasında geçmeye çalışan motosiklet sürücüsü ile çarpışma yaşanıyor. Türkiye Cumhuriyeti Trafik kuralları gereğince taşıtlar sağlanamaz YASAKTIR. .

motorcu terörü şiddeti

Ellemeyin abi

Otomobilin etrafını saran 4 motosiklet sürücüsü “sinyal verdim abi özür dilerim görmedim” diyerek konuşmaya çalışan sürücü darp edilmeye başlanıyor. Defalarca yumruklanan ve tekmelenen otomobil sürücüsü yere düştükten sonra da darp edilmeye devam ediyor. Çevredekilerin darp edilen otomobil sürücüsünü kurtarmaya çalışmaları ise diğer motosiklet kullanıcıları tarafından engellenerek”ellemeyin abi” dediği duyuluyor.

Tek amaçları sokak arasında gazlamak ve kafalarına taktıkları kameralar ile aksiyon arayan bu şehir magandaları youtube’a malzeme olsun diye dövülen kişinin videosunu çekiyorlar.

Gizlenen görüntüler orta çıktı

Yaşanan olayı kask kamerası ile kaydeden motosiklet sürücüsü bu videoda görünmesini istemedikleri sahneleri çıkarmışlar. Hatalı olan ve kazaya sebep olan motosiklet sürücüsü otomobil sürücüsünü acımasızca dövdükten sonra video bitiyor ama şiddet bitmiyor.

Motosiklet sürücüsü otomobilin aynasını kırıyor ve otomobili tekmelemeye başlayarak zarar veriyor. Kanun maddesine göre Mala Zarar Verme Suçunun Temel Cezası TCK 151. Maddesine göre. Başkasının taşınır veya taşınmaz malını kısmen veya tamamen yıkan, tahrip eden, yok eden, bozan, kullanılamaz hale getiren veya kirleten kişi, mağdurun şikayeti üzerine, dört aydan üç yıla kadar hapis veya adlî para cezası ile cezalandırılır.

 

Motosiklet sürücülerinin “bizi fark edin” veya “bizim kaportamız yok” gibi sosyal mesaj içeren söylemlerine karşı bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

Kurallara uyun!

Motosikletler kapladıkları alan ölçüsü olarak otomobillerden çok daha küçük oldukları için kullanıcıları sığabildikleri her yerden geçmenin hak olduğunu düşünüyorlar.

Motosiklet sürücüleri bilmeliler ki otomobil kullanıcılarının sizi fark etmesi için karayolları taşıt kurallarına uygun hız, takip mesafesi veya şerit kullanımı kurallarına uymalılar.

Motor hacmi her ne olursa olsun scooter, racing yada enduro sınıfındaki motosikletler saygı görmek, görünür olmak için kurallar çerçevesinde yolda gitmeliler.

Araçları sağlamak yada şerit çizgileri üzerinden otomobillerin aralarından gitmek sadece siz motosiklet kullanıcılarının hayatını tehlikeye atar. Herhangi bir kaza durumunda otomobilin kapısı ve çamurluğu değiştirilir ama sizler yaralanabilir ve hatta ölebilirsiniz.

Görülmek ve fark edilmek için kurallara uyunuz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

3 thoughts on “Yine motorcu şiddeti

 • Şubat 11, 2021 tarihinde, saat 8:59 pm
  Permalink

  Videoda olanları asla savunmuyorum fakat altta yazıları okudum da, blogu yazan şahıs istediği gibi atıp tutmuş hayatına motosiklet sürmemiş, motosiklet camiasında bulunmamış, toplumsal baskı ile birlikte koyun sürüsü gibi motosiklet sürücülerine cephe alan insanlara acayip tilt oluyorum her şey bitti bir de motosiklet ırkçılığı var ülkede.

  Şeridinde gidersin arkadan sıkıştırır selektör korna çalar kenardan git derler, kenardan gidersin çarpar geçerler hiç durmazlar bile, kaza yaparsın haklı olduğun halde kazanın nasıl olduğunu bile bilmeyen insanlar hemen başına toplanıp sanki bir teröristmişsincesine atıp tutar, gözler hep nefret doludur uğurcum sen bu yaşa hangi kafayla geldin sen ve senin gibileri bu yaşlara nasıl geldi bi blogunda da bunu anlatır mısın? nasıl bir kafa nasıl bir cehalet bu arkadaşım anlat. Kurallara uymayan motosikletli kadar kurallara uymayan otomobil sürücüsü vardır at gözlüğünüzü çıkarın, bu tür ön yargılarınızdan kurtulun. Bende bi tane site açar bin tane video yazı eklerim makas atan, drift atan, trafikte story çeken, motosikletlilere kasten çarpıp kaçan insanların ölümüne sebep olan bir sürü otomobil sürücüsü atarım hatta atmayayım youtube’a gir kendin izle bunlara da değiniyor musun merak etmedim değil. Hoşça kal.

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2021 tarihinde, saat 7:55 am
  Permalink

  İki sürücünün de hatalı olduğu bir kaza. Arabayı kullanan arkadaş, sinyalini vermiş. Ama sağa park etmiş otobüs yüzünden döneceği yeri geç fark etmiş bu yüzden sinyal vermekte geç kalmış, panikle hamle yapıyor. Allahtan son anda aynaya bakmak aklına geliyor ve daha kötü bir kaza engelleniyor. Motosiklet sürücüsü ise “king of the road” edasıyla seyrediyor. “Kaportanin kendisi olduğunu” once kendinin düşünmesi gerektiğini bilecek kadar tecrübesi henüz yok. Park halindeki otobüsle onunde seyreden aracın arasına dalmayı hesaplıyor. Ama hareketli araç “yön değiştirme kararı” alinca o da manevraya niyetleniyor. Ve araçta onu farkedip yön degistirmekten vaz geçince panikleyerek araca carpiyor. Araba sürücüsü ya kendini savunmaya çalışıyor” sinyal verdim ” diye, sinyal verince yol senin olmuyor hemserim. Ama o kalabalığın icinde kendini savunabilmek için çaresiz ve ona siginabiliyor sadece. Kalabalık ne yapıyor peki: o an fiziksel olarak güçlü oldukları için, biri acizi darp ediyor, digerleride buna musade ediyor. Aynı duruma kendilerinin dusebileceklerini hiç hesaplamadan. Peki o arabanın içinde 3 veya 4 kişi olsaydı ve motorcu yalnız olsaydı…. Bunu kimse hesapladimi acaba (!) 27 yil otomobil ve 22 yillik motosiklet kullanıcısı olarak bu videolardan çıkardığım bu, eksiğim varsa lütfen duzeltin. Kendi menfaatinize göre atıp tutmaktansa biraz kafa yorun , beraber yasamaya mecburuz, ister seve seve ister döve döve.

  Yanıtla
 • Şubat 12, 2021 tarihinde, saat 8:11 am
  Permalink

  Güzel ve Haklı tesbitler…
  Sonuna kadar katılıyor ve destekliyorum…
  Hiç bir aracın sağından geçilmez… Bir aracın sağı o araca aittir istediği zaman kullanır… ACİL SAĞINI kullanabilir… Lastiği patlar… Kalp krizi geçirir… Sağa dönecektir… Sağdan biri geliyor mu diye bakmak zorunda değildir… Sağdan geçenler her zaman KURALSIZ VE HAKSIZDIR…

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.