Yeni yüzü ile Toyota Hilux

Toyota Hilux üretim hayatına Mayıs 1968 yılında başladı ve 2020 yılında son hızla gelişmeye devam ediyor.

Sekizinci nesli ile yollarda olan Hilux için bir facelift haberi geldi. Toyota yetkililerince doğrulanan ama resmi olarak görselleri paylaşılmayan Hilux acaba nasıl görünecek?

Antartika’dan Karakum çölüne kadar dünyanın her yerinde bir iş makinesi gibi ağır şartlarda sorunsuzca çalışan bu Japon katırı için internette dolaşan bir kaç fotoğraf var. Her ne kadar resmiyet kazanmamış olsa da gerçek olması beklenen Hilux’un yeni yüzüne bir bakalım.

Nisan ayı içerisinde Toyota’nın eski F1 pilotu ve günümüzde Toyota Gazoo Racing takımı ile Dakar rallisinde yarışan Fernando Alonso Hilux’u test etti. Kamuflajlı hali ile zor arazi şartlarında Alonso tarafından kullanılan Hilux tabi ki bir sorun yaşamamış.

Reklam kokan Alonso sürüşünden önce Japon mühendisler eminiz ki her türlü koşulda Hilux’u zorlamışlardır.

Yeni Hilux sadece makyajlanmış bile olsa eskisinden daha büyük görünüyor. Ülkemizde olmayan abileri Tacoma ve Tundra modellerini hatırlatan  çizgilere sahip.

Tacoma
Tundra

Yenilenen yüzünün yanında motorda da bazı revizyonlar yapılmış. 4 silindirli 2.8 litrelik dizel motorun gücü 150 beygirden 175 beygire çıkartılmış. Tıkanan partikül filtresi  gibi sorunları ise güncellenmiş. 450 Nm olan tork değeri ise biraz azaltılmış ve 420 Nm olacakmış.

İsteyene Toyota Hilux GR

Ülkemize geleceğinden hiç ümidimiz olmayan bir de daha güçlü bir seçenek sunulacak. Toyota’nın ralli ve performans bölümünün adı olan Gazoo Racing adına sahip Hilux GR daha fazlasını isteyenlere hitap edecek. Toyota Hilux GR 6 silindirli dizel motoru, daha güçlü frenler ve ağır arazi şartları için daha güçlü amotisörler ile donatılmış olarak satışa çıkacak.

Yeni Hilux sadece makyajlanmış bile olsa eskisinden daha büyük görünüyor. Ülkemizde olmayan abileri Takoma ve Tundra modellerini hatırlatan  çizgilere sahip.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.