Yeni Volvo modellerine 180 km hız limiti

Bundan sonra Volvo modellerinin tamamında maksimum hız limiti 180 km’h olacak.

Dünyanın en güvenli markası denilince akıllara ilk gelenlerden biri mutlaka Volvo olur Marka yeni modellerinde standart olacak bu özellik ile müşteri kaybetmek pahasına daha da güvenli olmak istiyor.

Volvo mühendisleri yaptıkları araştırmalarda ölümlü kazaları üç başlık ve sebep altına toplamışlar. Bunlar hız, alkol ve dikkat dağınıklı olarak belirlenmiş. Volvo kullanıcıları ve yolcularının yaşanan kazalarda sıfır ölüm kuralını benimseyerek bu kararı almış.

Bir çok Volvo kullanıcısının hoşuna gitmeyecek olan bu karar Volvo’ya müşteri mi kaybettirecek yoksa müşteri mi kazandıracak?

Bir çok markanın sahip olduğu hız sınırlandırıcı özellikleri mevcut. Otomobil yada SUV’lar ne kadar güçlü ve büyük motorlara sahip olursa olsunlar maksimum hızları kısıtlanmıştır. Volvo bu hız limitörünü radikal şekilde 180 km hıza düşürüyor.

Şimdilik çok radikal gibi görünen bu karar diğer markalar tarafından benimsenecek mi? Ülkemizde hız sınırlaması olan ticari araçların limitörlerini kaldıran yazılımcılar Volvo’nun bu güvenlik duvarını kırabilirler mi?

Yakın gelecekte bu sorular ve cevaplarını daha sık konuşacak gibiyiz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.