Yeni Volkswagen Taigo geliyor

Yeni Volkswagen Taigo geliyor

Volkswagen AG çatısı altında Lamborghini, Audi, Skoda, Seat, Bentley, Bugatti, Porsche, Ducati, MAN, Scania, Traton markaları yer almaktadır. Bu büyük oluşum beraberinde büyük bir iş gücü ve önemli mühendislik ortaklıklar sağlıyor. Bu büyük ailenin son üyesi ise Volkswagen Taigo oldu.

Brezilyalı Nivus’tan yeni Taigo’ya

Avrupa’da satışa sunulacak olan yeni Taigo adındaki SUV model 2020 yılında Brezilya’da Nivus adı ile satışa sunulmuştu. Brezilya’da üretilen ve Avrupa’da satılmayan bir çok Volkswagen modelinden biri olan bu SUV model Taigo adı ile yollara çıkacak.

Polo’dan türetilen Taigo

Ortak platformlar kullanılarak otomobil üretmek ve maliyetleri düşürmek konusunda Volksawagen AG bu işin uzmanı diyebiliriz. Audi’den bildiğimiz Lamborghini Urus ve Bentley Continental modellerinde kullanılan 4 litre hacmindeki motorlar buna örnek olarak gösterilebilir.

Taigo adı verilen yeni küçük SUV 6. nesil Polo’nun kardeşi olarak karşımıza çıkıyor. 6. nesil Polo’nun kapılarını, ön camını, tavanını, süspansiyon sisteminin büyük bir bölümünü ve kokpitin bir çok parçasını paylaşıyor. C sütunun açısı arttırılarak konumlandırılması sayesinde  Polo’nun 300 litre olan bagaj hacmi Taigo’da 415 litreye çıkartılmış.

Coupe crossover Taigo

Volswagen T-Cross modeline alternatif olarak düşünebileceğimiz Taigo alçak tavanı ve çizgileri ile coupe crossover olarak nitelendiriliyor. Brezilyada geliştirilen Nivus referans olarak ortaya çıkan Taigo İspanya’daki Pamplona fabrikasında Polo ve T-Cross ile birlikte üretilecek. 1 litrelik 3 silindir ve 114 beygir güç üreten motoru E85 adı verilen etanol yakıtı ile 126 beygir güç üretecek. Taigo 2022 yılında ülkemizde de satışa sunulacak.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.