Yeni Volkswagen Phideon 2020 Pekin otomobil fuarında

Volkswagen Phideon 2021 Çin-Pekin otomobil fuarında ilk görüntülendi.

phiedon

Phiedon Çin’in devlet şirketi ve en büyük otomotiv kuruluşu olan  SAIC Motor ile geliştirilmiş bir otomobil. SAIC-VW ortak üretimi olan bu otomobilin detaylarından önce SAIC Motor nedir kısa bir bilgi verelim.,

SAIC Motor Corporation Limited, merkezi Şanghay’da bulunan bir Çinli devlet otomotiv şirketidir. SAIC, 2014 yılı itibarı ile 4.5 milyon adet araç üretimi ile Çin’in en büyük araç üreticisidir. 2006 yılında SAIC iflas eden MG Rover Group’un Rover markasını satın almıştır.

Phateon’un yerine Phiedon

VW markasının ağır topu olarak 2003 yılında üretim kararı alınan Phaeton bir diğer Alman Mercedes S Class’a rakip olması için tasarlanmış.  Mercedes karşısında başarılı olamayan Phaeton ilk olarak 2006 yılında Kuzey Amerika satışlarını durdurmuş ve çok düşük satış adetleri ile tamamen üretimden kaldırılmış bir modeldi. Üretildiği günden itibaren Avrupa kıtasında sadece 40 bin 652 adet Phaeton satışı gerçekleşmiş.

İlk olarak 2016 yılında Çin pazarı için satışa sunulmuş olan Phiedon modeli 2019 yılının sonuna kadar toplamda 55 bin 358 adet satılmış. Passat’tan daha büyük ama Phaeton’dan daha küçük boyutlara sahip olan Phiedon Audi A6 ile aynı platformu paylaşıyor.

Logolu farlarlar, sis lambalarının etrafındaki çift C şeklindeki  krom kaplama, Phiedon’a özel jantlar, LED arka farlar, yeni Volkswagen logosu ile aynı temaya sahip model adı yazısı, 9,2 inçlik bir dokunmatik ekran, bir kızılötesi gece görüş görüntüleme sistemi, arka araba buzdolabı ve bir Dynaudio ses sistemi gibi yeni özelliklere sahip.

Bu özelliklere ek olarak sürücü tarafından alçaklık ve yükseklik ayarlı havalı amortisör sistemi de yer alıyor.

Sadece 2.0 litre TSI dört silindirli benzinli motor , önden çekişli ve  yedi vitesli bir DSG ile yollara çıkacak.

2016 yılından bu yana Çin’de üretilmekte olan Phiedon yeni tasarımı ile dünyaya açılacak mı henüz bilmiyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir