Yeni Subaru STI E-RA 1073 beygir

Yeni Subaru STI E-RA 1073 beygir

 

Japonya’nın en küçük hacimli üretimine sahip otomobil markalarından biri Subaru’dur. Toyota gibi bir dünya markası ile karşılaştırıldığında Subaru için butik bir marka tanımını kullanmak çok yanlış olmaz.

Japon Subaru 1990’lı yıllara kadar yıldızı parlamamış fakat ralli parkurlarına çıktıktan sonra mavi rengi ile bir ikon haline gelmiştir. En çok bilinen rallilerde yarışan modeli olan Impreza’nın bir çok farklı versiyonu bulunmaktadır.

1996 yılında ülkemizde tanıştığımız turbo beslemeli ve 4 çeker Impreza’nın 2000 yılına kadar GT versiyonları ülkemize ithal edildi. 1. nesil Impreza üretimi 2000 yılında son bulduktan sonra ikinci nesil Impreza modelleri WRX ve STI olarak ülkemize ithal edildi.

Subaru Impreza’nın sadece Japonya pazarı için (JDM -Japan Domestic Market) yada sınırlı sayıda üretilmiş olan versiyonları bulunmaktadır. Bunlardan biri  STI Type RA ve STI Type RA R’dır.  Geçmişten günümüze Subarunun mirası olan RA versiyon adı yeni modelinde isim babası olmuş. Teknolojiye ayak uyduran RA’nın açılımı ise Record Attempt olarak belirlenmiş.

Tokyo otomobil fuarı

Subaru, Tokyo Otomobil Fuarı’nda sırasıyla STI E-RA Concept ve Solterra STI Concept olarak adlandırılan iki elektrikli konsept otomobilini tanıttı.

İki model arasında en çok dikkati çeken STI E-RA konsepti oldu. Bütün dünya iklim değişikliğiyle mücadele ederken, Subaru elektrikli otomobillerin motor sporlarındaki teknolojisini geliştirmeyi planlıyor.

STI E-RA Concept’e güç sağlamak için Yamaha’nın ürettiği  dört elektrik motoru ve entegre bir invertöre sahip. Bu motorlar birleşerek 1.073 hp (1.088 PS / 800 kW) güç üretiyor ve 60 kWh lityum iyon pille çalışıyor. Subaru STI E-RA her bir tekerlek için en iyi sürüş ve fren basıncını belirlemek üzere tekerlek hızını, araç hızını, direksiyon açısını, G-kuvvetini, yalpalama oranını, fren basıncını ve tekerlek yükünü belirleyen sensörlerden gelen sinyalleri alan karmaşık tork vektörleme teknolojisiyle donattı.

Japon otomobil üreticisinin STI E-RA Concept ile asıl amacı, bu yıl Japonya’da kapsamlı bir şekilde test ettikten sonra 2023’te Nurburgring’de 6 dakika ve 40 saniyenin altında bir tur tamamlamak.

Nurburgring rekoru

Almanya’nın ünlü yarış pisti yeni modellerin test parkuru ve rekor denemeleri için sıklıkla kullanılan bir pisttir. Nurburgring’in günümüzdeki rekor süreleri ilk üç sırası

Porsche 911 GT2 RS (991.2) – 6:38.835
Mercedes-AMG GT Black Series – 6:43.616
Lamborghini Aventador SVJ LP770-4 – 6:44.97

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.