Yeni Subaru Levorg: 1.8 turbo ve 2.4 turbo

Levorg: LEgacy reVOlution touRinG

Subarunun küçük ailesine son dahil olan üyesi wagon Levorg idi.

Subaru markası Japonyanın en küçük otomobil markalarından biridir. Üretim adetleri ile Toyota, Honda, Mazda veya Nissan gibi devlerin arasında en alt sıralarda yer alan bu marka yıllardır karakterinden ödün vermeyerek yoluna devam ediyor.

Boxer motor ve Impreza, Forester, Legacy ve Outback modellerinde vazgeçmediği SAWD (Symetric All Wheel Drive) dört çeker sistemi ile tam anlamıyla bir ikon. (BRZ hariç)

Ülkemizde ithalatçı markanın yıllardır yanlış yöntemleri ile Subaru başarıyı yakalayamadı.  Çok ama çok yüksek parça maliyeti ve çok uzun yıllar boyunca dizel motorun olmaması bu küçük ölçekli Japon markayı hak ettiği yere taşıyamadı.

Bahsi geçen distribütör firma 2019 yılında yetkili servisleri kapatarak özelleştirme yoluna gitti. Yıllık 1000 adet civarında satış yapan Subaru Türkiye zor bir yolda olduğunu bu şekilde göstermiş oldu.

Carscoops’un haberine göre Levorg modeli tamamen yenilendi.

İlk bakışta sadece bir makyaj gibi görünsede dikkatlice bakıldığında otomobilin tamamen değiştiğini görebilirsiniz. Levorg modeli son ve yeni model olsa da aslında bir pazarlama taktiğinden başka bir şey değil.

İlk nesil Levorg
Yeni Levorg

 

Subaruyu Subaru yapan Impreza ve onun efsane ralli pilotu Colin McRae’in önemi azımsanamayacak kadar büyüktür. İlk defa 1992 yılında yollara çıkan Impreza sedan ve wagon modeli günümüzde ikiye bölünmüş durumda.

Impreza’nın wagon versiyonuna Levorg adı verilerek markanın model sayısını arttıran Japonlar yeni motorlar ile geliyorlar.

İlk nesil Levorg’un kaputunun altında Subaru mühendisleri yıllardır üretmekte oldukları EJ16 kodlu atmosferik motorlarını turbo beslemeli olarak müşterilerine sundu. Twinscrool turbosu ile 170 betgir güç üreten Levorg kendisinden bekleneni vermeyi başardı. Japonya’da 2 litre turbo motor seçeneğide mevcuttur.

1.6 motor hacmi ile yüksek vergi dilimine girmeyen bu model ülkemizde yüksek satış adetleri beklentisine sahipti.  Fabrika verileri şehir içinde 8.5 litre olarak verilmiş olsa da 10 litre civarındaki yakıt tüketimi ile ülkemizde kendine yer bulamadı.

Makyajlanan değil tamamen yenilenen Levorg yine geçmişteki bir motorunun güncellenmesi ile yollara çıkıyor.

İlk kez Subarunun 1986 model XT modelinde ve sonra 1992 yılında Impreza’da kullanılan 1.8 litre turbo ve atmosferik  motor karşımıza çıkıyor.

Yeni Levorg 1.8 turbo 197 beygir ve 2.4  300 beygir olarak yollara çıkacak. Otomobilin test sürüşleri deavam ediyor. İçten Yanmalı olarak BOXER RUNBLE’ı takipte olacağız.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir