Yeni Nissan Qashqai

2006 yılında tanıtılan ve satışa çıkan Nissan Qashqai yollara çıktığı günden bu yana dengeleri belirleyen bir model haline geldi. J10 kodu ile hayatına başlayan Qashqai için Eylül 2020 tarihinde yapılacak olan Frankfurt otomobil fuarında tanıtılacak.

2013 yılında 2. nesil Qashqai’nin satışa sunulmasının ardından satış adetlerini katlayarak arttıran Japon markası için 3. nesil oldukça yüksek bir beklentiye sahip.

image.png

2019 yılında Amerika’da Rogue adı ile 350.447 adet ve satışa sunulduğu 2007 yılından bu yana ise 2.679.556 adet satılarak büyük bir başarıya imza attı. Avrupa kıtasında ise 2018 yılında 229.382 adet ve 2007 yılından bu yana ise 2.383.938 adet Qashqai satılmıştır.

Yeni Qashqai için herhangi bir görsel bulunmasa da Nissan yayınladığı tasarıma dair bir kaç ipucu var. Yeni model için çizgileri belirleyen bir başka Nissan konseptine bakmalıyız. 2019 yılında Tokyo otomobil fuarında gösterilen konsept model olan Ariya yeni Qashqai için referans noktası olacak.

image.png


Ülkemiz Qashqai kullanıcılarının büyük bölümünü yakından ilgilendiren bir detay var.

Nissanın Fransız ortağı olan Renault’nun meşhur dizel dCi motoru artık Qashqai’de olmayacak. Kısacası dizel Qashqai artık bitti, bu durum eminim büyük bir hız ile yükselen ikinci el piyasasında son dizel Qashqai modellerini daha da kıymete binecektir.

Yeni Qashqai için yeni motorlar

Dizel kullanmaktan vazgeçen Qashqai için iki farklı seçenek olacak.

İlk olarak küçük hacimli benzinli motor ile kombine edilmiş elektrik motoru ile ortaya bir melez çıkacak. Nissan ePower adını vermiş. Bu sistem Japonya pazarı için yapılan Nissan Note modellerinde günümüzde kullanılmaktadır.

image.png

İkinci seçenek ise sadece elektrik motorlarının bataryalarını doldurmak için kullanılacak olan küçük bir içten yanmalı benzinli motora sahip bir Qashqai göreceğiz. Pilleri doldurmak için jenaratör amacı ile çalışan ve sadece şarj için kullanılan sisteme sahip olacak.

image.png

Tamamen elektrikli bir Qashqai olmayacağı ve teknoloji seviyesinin ise Tesla ile aynı olarak ProPilot 2.0 olacağı belirtiliyor.

image.png

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir