Yeni Mazda3 6A: Turbo ve 4 çeker

Ahura Mazda modeli olan 3  üretimine başlandığı 2003 yılından bu yana Avrupa’da 800 bin 170 adet satmayı başarmıştır.

Günümüz otomobillerinde sıkça gördüğümüz omuz çizgisi, şişkin çamurluklar  gibi tuhaf gövde tasarımlarından uzaklaşarak  pürüzsüz bir görüntüye ulaşan Mazda3 için yeni haberler var.

Skyactiv-X olarak adlandırılan ve benzini sıkıştırarak patlatan yeni motor mühendisliği ile ilki başaran Japonlar 3 modeli için yeni girişimler yapıyorlar. Henüz kesinlik kazanmamış olsa da Mazda3 için turbo besleme ve 4 çeker opsiyonları gelmesi bekleniyor.

Mazda ailesinin CX-9 modelinde bulunan 2.5 litre turbo motor ve 4 çeker sisteminin kullanılması bekleniyor. Bu opsiyonlara sahip olacak Mazda3 modelleri için 6A versiyon numarası kullanılacakmış.

Mazda3 için turbo beslemeli benzinli motor daha önceki nesillerinde kullanılmıştı.

Yeni teknoloji Skyactiv-X motorun turbo beslemeli ve 4 çeker adaptasyonu ile Mazda3 performans beklentilerini karşılamayı planlıyor gibi görünüyor.

CX-9 modelinde kullanılan 2.5 litrelik Skyactiv-G motoru 250 beygir güç ve 310 Nm tork üretiyor. Mazda3 için hangi güç aralığında olacağı bilinmeyen yeni benzinli turbo motor Mazda meraklıları için heyecan uyandırsa da ne yazık ki ülkemize gelmesi zor gibi görünüyor.

Piston çapı büyüdükçe otomobillerin satış adetleri azalıyor.  Vergilerin katlanarak arttığı ülkemizde motor hacmi 2100- 2500 cc aralığında olan otomobillerde yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi 8405 lira olarak belirlenmiş durumda!!

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.