Yeni Hyundai Kona “N” 275 hp ile hızlanıyor

Hyundai Kona 2017 yılında yollara çıktığından bu yana 2019 yılı sonuna kadar Avrupa da 117.883 adet satmayı başardı.

Hyundai performans modellerine son yıllarda en çok yatırım yapan markalardan biri olarak anılıyor. Bir çok araştırma ve geliştirme projelerinin sonuçları yarış pistleri ve ralli parkurlarında test edilmektedir ve Hyundai bunu çok iyi biliyor.

Hyundai TCR

Hyundai markası Alman mühendisliği ile her geçen gün hızlanıyor ve bunu WRC ( World Rally Championship) yani dünya ralli şampiyonası ve TCR (Touring Car Race) olarak kısaltılan pist yarışlarında kendini göstererek kanıtlıyor.

Hyundai-i20-WRC-içten yanmalı
Hyundai WRC team

Hyundai son 10 yıllık gelişim hareketi içine girmeden önce de yarışlarda boy gösteriyordu. Meraklıları Hyundai WRC versiyonunu ülkemiz parkurlarında yakından görebilmişti.

Hyundai-Accent-WRC-içten yanmalı
Hyundai Accent WRC

Kazanılan performans tecrübesini seri üretim otomobillerine aktarmayı başaran Hyundai bu sefer farklı bir modeli ile karşımıza çıkmaya hazırlanıyor.

Hyundai Kona N

Markanın performans departmanı olan ve N versiyonları tasarlayan mühendisler listeye Kona’yı da ekledi. Bugüne kadar N logosu ile güçlendirilmiş olan modeller olan i3O N, i30 Fastback N, ve Veloster N modelleri idi.

Güçlenen Kona diğer N versiyonuna sahip kardeşleri ile aynı alt yapıyı paylaşacak. İlk gelen haberlere göre iki farklı güç seçeneği sunacak olan Kona N  247 ve 275 beygir olacak.

Yeni Hyundai Kona N GELİYOR
Hyundai Kona N

2 litrelik turbo beslemeli motor ve bu performansın devamı olarak büyük ve güçlü frenler başta olmak üzere mühendislik açısından diğer Kona’lardan çok daha farklı olacak.

Yeni Hyundai Kona N GELİYOR
Hyundai Kona N

Detayları belli olmasın diye kamuflaj giydirilen Kona N için yol testleri devam ederken ülkemizde satılıp satılmayacağı şimdilik bilinmiyor.  Ülkemizde satışa sunulması durumunda 2000cc motor hacminden dolayı fiyatının oldukça yüksek olacağını tahmin etmek zor olmasa gerek.

Yeni Hyundai Kona N GELİYOR
Hyundai Kona N

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.