Yeni HUMMER 1000 beygir olarak geri dönüyor

GMC Hummer 1000 hp olarak yeniden üretime başlıyor.

1992 yılında ilk defa üretildiğinde “üst sınıf SUV” kategorisi olarak adlandırılmış. ABD ordusunun taktik aracaı olan Humvee modelinin devamı niteliğindedir.

Günümüzde GMC markası ile bilinen Hummer ilk olarak 1971 yılında kurulmuş olan AM General firması tarafından tasarlanmış 1992 yılından 1999 yılına kadar AM General tarafından üretilmiştir. 1999 AM General GMC tarafından satın alınmış ve Hummer artık GMC tarafından üretilmeye başlanmıştır.

Hummer EV
Hummer EV

1999 yılında sivil Hummer üretimi kararı alınır ve üretilen ilk araç Arnold Schwarzenegger tarafından satın alınır. Takvimler 2006 yılına geldiğinde Hummer artık popüler değil ve üstüne yüksek yakıt tüketimide eklendiğinde üretim durma noktasına gelmiştir. 2008 yılında alınan karar ile 2010 yılında Hummer tamamen üretimden kalkmış olur.

Takvimler 2020 yılına gösterdiğinde GMC tarafından Hummer üretileceği bilgisi paylaşıldı. Bu sefer Hummer tamamen elektrikli ve 1000 beygir güç üretecek bir canavar olacağı açıklandı. Hummer için ilk görsellerin paylaşılması ile SUV ve kamyonet olarak iki farklı seçeneği olacağı öğrenildi.

Tesla’nın Cyber Truck ve Rivian markasının R1t modeli ile gündeme gelen elektrikli kamyonetler sınıfına Hummer da eklenmiş oldu.

2021 yılının sonunda satışa çıkması beklenen Hummer EV için GMC tarafından yapılan açıklamada 11.500 lb-ft tork üreteceği belirtiliyor. 1000 beygir güç üreteceği belirtilen aracın tork hesabında bir yanlış olduğu ve GMC’nin bu hatayı nasıl yaptığı hala anlaşılabilir bir durum değil.

GMC’nin yayınladığı reklam filminde geçen 11.500 lb-ft (pound-feet of torque) torku Newton metreye çevirdiğinizde 15.591 Nm tork sonucu çıkıyor ve bu değer ise yer çekimi kanunları ve dünya teknolojisine göre şimdilik mümkün değil.

1000 beygir güç ve 0-100 hızlanması 3 saniye olarak belirtilen Hummer EV için 3 farklı güç seçeneği olacakmış. Giriş seviyesindeki Hummer sadece arkadan itişli, diğer iki seçenek ise dört çeker olarak üretim bandından inecekmiş.

Tamamen elektrikli Hummer EV için kesin olmayan bilgiler ışığında fiyat etiketinin 70 bin dolar olması tahmin ediliyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir