Yeni Ford Courier daha Amerikan

Yeni Ford Courier daha Amerikan

Belki iddialı bir başlık oldu ama yeni Transit Courier’a ilk baktığımızda far tasarımının başka bir elektrikli ticari model olan F-150’nin ön yüzüne benzediğini düşündürdü bize.

Ford yoğun bir kaç hafta geçiriyor, önce tamamen yeni tamamen elektrikli Ford Explorer’ın lansmanını yaptık ve şimdi baby-Transit, Ford’un elektrikli araç portföyüne katılıyor. E-Transit Courier resmi olarak tanıtıldı ve şirket, önümüzdeki yılın başlarında satışa çıkacağının sözünü verdi.

Yeni E-Transit Courier, mevcut Ford Puma’yı temel alıyor, iki araç platformu paylaşıyor ve E-Transit, Ford Otosan Türkiye’nin Romanya’nın Craiova kentindeki aynı fabrikasında üretilecek. Fabrika şimdi adapte ediliyor ve bir zamanlar Ford Ecosport’u üreten ikinci üretim hattı, bu yılın sonuna doğru E-Transit araçlarını üretmeye başlayacak.

Bu yıl içten yanmalı motorlar ile  gelirken, elektrikli seçenek 2024’ün başında gelecek. Aynı zamanda Turneo isimli yolcu versiyonu da saflara katılacak ve EV olarak da satışa sunulacak. Bu araç, Ford’un piyasadaki en ucuz binek elektrikli otomobili olacak.

E-Transit Courier, tek bir elektrik motoruyla çalışır, ön tekerlekleri aracılığıyla 100 kW (134 hp) güç harcar ve tek pedallı sürüş sunarak onu ideal bir şehir içi teslimat kamyoneti yapar. Şirket henüz pil kapasitesini paylaşmasa da, reklamı yapılan 5,7 saatlik (11 kW’ta) AC şarj süresi, minimum 62kWh (kullanılabilir) pil takımına baktığımızı gösteriyor. DC şarj süresi 100 kW’ta 35 dakikaya düşer ve hızlı şarj, sadece 10 dakikada 85 km menzil ekler.

2.900 litrelik kargo bölmesi 2 standart Euro paleti istifleyebilir ve daha uzun parçalar için isteğe bağlı geçiş bölmesi vardır. 44 litrelik bagaj, kabloları, aletleri ve diğer küçük öğeleri şarj etmek için kullanışlı olacaktır. Taşıma kapasitesi 700 kg’dır ve çekme kapasitesi 750 kg olarak ayarlanmıştır.

İç mekan ezber bozuyor – bu hiçbir ticari minibüs gibi hissettirmiyor. İki adet 12 inçlik ekran yan yana duruyor ve Ford’un en son Sync4 bilgi-eğlence yazılımını çalıştırıyor. Hem Apple CarPlay hem de Android Auto standart olarak desteklenir. Ford, düzenli OTA güncellemeleri vaat ediyor ve her zaman açık olan Ford Pro sistemi, aracın ömrü boyunca alakalı kalmasını sağlıyor.

Ford, E-Transit Kurye sürücüleri için yoldaki hayatı kolaylaştırmak için Office Paketi sunuyor. Bir dizüstü bilgisayar için yeterince büyük, katlanabilir bir çalışma yüzeyi. Gece vardiyaları için kendi ışığı ile birlikte gelir. Hırsızlık girişimlerini durdurması gereken ikincil kanca kilitli kilit paketleri sayesinde minibüsün güvenliği artırılmıştır.

Bu aşamada Ford, yeni E-Transit Courier’in fiyatını veya sürüş menzilini paylaşmıyor. Alıcılar, 2024 yılına kadar 500.000 lokasyona sahip Ford’un markalı halka açık şarj cihazı ağı olan BlueOval Charge Network’te bir yıllık ücretsiz şarjdan yararlanacak.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.