Yeni Dacia Duster 209 bin lira ile sartışta

2010 yılından bu yana otomobili fiyatıyla piyasada bulunan Dacia Duster, SUV segmentinde önemli bir rakip oldu. 1,9 milyonun üzerinde satış gerçekleştiren Dacia Duster, 2019’dan bu yana Avrupa SUV pazarında kendi sınıfında perakende satışlarda 1 numara oldu.

Önceki nesillerin izinden giden Yeni Dacia Duster konforlu, çekici tasarımlı bir SUV arayan hem de sağlam, çok yönlü bir 4×4 isteyen müşterileri hedefliyor.

Mirasına sadık kalan Yeni Duster, hala öncü ruhu olan bir aile SUV’sidir. Günlük kullanım ve arazideki maceralar için güvenilir bir yol arkadaşı olmaya devam ediyor.

İçeride, geri çekilebilir kolçaklı yüksek bir orta konsol, yeni, 8″ ekranlı iki multimedya sistemi ve çift debriyajlı otomatik EDC şanzıman bulunuyor. Her zamanki gibi sürüş için çok yönlü olan Yeni Duster, 2WD ve 4WD versiyonlarında mevcut ve en son sürüm zenginleştirilmiş bir 4×4 Monitör sistemine sahip.

Yeni Dacia Duster, Eylül 2021’den itibaren satışa sunulacak.

Lansmanında yeni Arizona Orange karoseriyle tanıtılan Yeni Dacia Duster, daha çağdaş bir tasarıma sahip. Stilindeki bu evrim, daha fazla verimlilik için aerodinamizmi geliştirerek bir amaca hizmet ettiği markanın sözcüleri tarafından söyleniyor.

Yeni Dacia Duster, ilk kez Yeni Sandero, Sandero Stepway ve Logan’da görülen yeni Dacia görsel kimliğinin stil özelliklerini benimsiyor. Yeni aydınlatma üniteleri, yeni krom radyatör ızgarasındaki 3D kabartmalara ilham veren yeni bir şekil olan Y-şekilli gündüz sürüş farlarını içeriyor. Bu daha çağdaş ön bölüm, yeni Dacia Duster’ın kişiliğini güçlendiriyor.

YENİ YÜZ

Öndeki (ECOLED tipi) ve arkadaki her zaman açık aydınlatma, yeni Dacia ışık imzasını somutlaştırıyor. Dacia Duster, ön LED sinyal lambalarıyla donatılmış ilk Dacia modelidir. Bu teknoloji aynı zamanda kısa farlar (standart olarak otomatik uzun far aktivasyonu ile) ve plaka lambaları için de kullanılır. Daha düşük elektrik tüketiminin yanı sıra, LED’ler gündüz ve gece daha iyi aydınlatma sağlayarak hem sürücü hem de diğer yol kullanıcıları için daha iyi görüş sağlar.

DAHA İYİ AERODİNAMİK VE VERİMLİLİK

Tasarımcıların ve mühendislerin ortak çabaları sayesinde, aerodinamizm tarz olarak ilerler. Yeni arka spoylerin tasarımı ve yeni 16 ve 17″ alaşım jantlar rüzgar tünelinde test edildi. Sürükleme alanı (SCx) dahil olmak üzere CO2 optimizasyonları seti (yeni tekerlek yatakları ve lastikler, LED aydınlatma) yukarı doğru bir azalmaya izin veriyor. Yeni Duster’ın 4×4 versiyonunda 5,8 g CO2’ye.

CO2 azaltımı, daha düşük yakıt tüketimi ile el ele gittiğinden, Duster’ın aerodinamiğindeki iyileştirme, müşteriler için çifte fayda sağlıyor.

YENİDEN ZİYARET EDİLEN YOLCU BÖLÜMÜ

Yeni Duster, yolcularının konforunu artırıyor. Daha davetkar yolcu bölmesi, yeni döşeme, yeni koltuk başlıkları ve geniş bir geri çekilebilir kol dayanağına sahip yüksek bir orta konsol ile donatılmıştır. Ayrıca yeni 8″ dokunmatik ekrana sahip iki multimedya sistemi sunuyor.

DAHA FAZLA KONFOR

Yeni Dacia Duster’ın koltuk döşemeleri %100 yeni. Yeni koltuk başlığının kumaşı ve şekli gelişmiş ergonomi sunar ve bakımı kolaydır. İkincisinin ince profili, ön tarafa bakan arka yolcular için yolcu kabinindeki görüşü iyileştirir ve bunun tersi de geçerlidir.

En önemli yeni özellik, 70 mm geri çekilecek geniş bir kol dayanağına sahip yüksek bir orta konsolun dahil edilmesidir. Kapatılabilir, 1,1 litrelik bir eşya bölmesine ve arka yolcular için iki USB şarj soketine sahiptir (bazı modellerde mevcuttur).

KAPSAMLI EKİPMAN SEVİYESİ

Bitiş seviyesi ne olursa olsun, standart donanım, bir yerleşik bilgisayar ekranı, otomatik uzun far aktivasyonu ve direksiyon simidinde arkadan aydınlatmalı kontrollere sahip bir hız sınırlayıcı içerir.

Dijital ekranlı otomatik klima kontrolü, direksiyon simidinde arkadan aydınlatmalı kontrollere sahip hız sabitleyici, ısıtmalı ön koltuklar ve eller serbest kartı bazı versiyonlarda mevcuttur.

İKİ YENİ MULTİMEDYA SİSTEMİ SEÇİMİ

Dacia Plug & Music ses donanımına (radyo, MP3, USB ve Bluetooth) ek olarak, iki yeni, kullanımı kolay multimedya sistemi mevcuttur: Media Display ve Media Nav. Gösterge paneli artık yeni bir 8″ dokunmatik ekran içeriyor.

Medya Ekranlı ekipman, 6 hoparlör (2 “boomer” hoparlör ve önde 2 tweeter), DAB radyo, Bluetooth® bağlantısı, iki USB bağlantı noktası ve Apple CarPlay® ve Android Auto® ile uyumlu kablolu akıllı telefon çoğaltma içerir. Direksiyon simidindeki özel kontroller, sürücünün bir akıllı telefon iOS veya Google asistanını sesiyle kontrol etmesine olanak tanıyan ses tanıma özelliğini etkinleştirmek için kullanılır.

Media Nav ile multimedya sistemi, Apple CarPlay® ve Android Auto® için yerleşik navigasyon ve Wi-Fi bağlantısı ile zenginleştirilmiştir.

Media Display ve Media Nav üzerindeki arabirimde, ekonomik sürüş bilgilerine ve 4 tekerlekten çekişli versiyonda 4×4 Monitöre (altimetre, eğimölçer, pusula, vb.) erişmek için kullanılan bir Araç sekmesi bulunur.

GERÇEK BİR SUV

Dacia Duster, mirasına sadık kalarak aile ve arazi kullanımı için gerçek bir SUV. Yüksek yerden yüksekliği, yeni lastikleri ve özel 4×4 Monitörü (4 tekerlekten çekişli versiyonda), yolda ve alışılmışın dışında evinde olduğu anlamına gelir.

Yeni Duster, hem yolda hem de yolda günlük arkadaşınızdır. Kaygısız seyahat için gerçek arazi özellikleri sunmaya devam ediyor, özellikle:

 • 2WD versiyonunda 217 mm ve 4×4’te 214 mm yerden yükseklik.
 • 21°’lik bir kırılma açısı.
 • 30° yaklaşma açısı.
 • 2WD versiyonunda 34° ve 4×4’te 33° ayrılma açısı.

TÜM VERSİYONLARA UYGUN YENİ LASTİK TİPİ

Yeni Duster’ın 2 tekerlekten çekişli versiyonu, standart olarak ‘yeşil’ CO2 ile optimize edilmiş lastiklerle donatılmıştır ve yuvarlanma direncinde %10’luk bir azalma sağlar.

4×4 versiyonunda lastikler resmi 3PMSF gereksinimlerini karşılar. Bunların sağladığı mükemmel kavrama, kış lastiklerinin artık gerekli olmadığı anlamına gelir.

ZENGİNLEŞTİRİLMİŞ 4X4 MONİTÖR

Media Display veya Media Nav ile donatılmış 4×4 versiyonu ayrıca orta ekrana çeşitli türde bilgiler gönderen bir 4×4 Monitör sistemi içerir:

 • Yan eğim ölçer: Bu, düz olmayan yüzeylerde sürerken faydalı olan, aracın sol ve sağ tarafları arasındaki açıyı gösterir.
 • Eğim açısı: Bu, dik inişler ve tırmanışlar sırasında sürücüyü bilgilendirmek için Yokuşta Kalkış Desteği ve Uyarlanabilir Yokuş İniş Kontrolü verilerini kullanır.
 • Pusula: artık araç dururken kullanılabilir, manyetik Kuzey ve Güney’i kullanarak navigasyona yardımcı olur.
 • Altimetre: Ekranın bir kısmında rakım, diğer kısmında ise tırmanış-iniş günlüğü gösterilir.

Arazide veya dağda sürüşten sonra 4×4 Monitör yolculuğun bir özet kaydını görüntüler.

DAHA FAZLA SÜRÜŞ KEYFİ, DAHA FAZLA VERİM

Motor yelpazesi, sürüş keyfini azaltılmış CO2 emisyonlarıyla birleştirmek için tamamen elden geçirildi. Yeni Dacia Duster şimdi TCe 150 motorlu 6 vitesli otomatik EDC şanzımanla sunuluyor, ECO-G 100 versiyonundaki LPG deposunun kapasitesi ise %50, yani 49,8 litre artırıldı.

OTOMATİK EDC ŞANZİMAN

Yeni Duster’ın 2WD versiyonu artık TCe 150 motorla birlikte 6 vitesli otomatik EDC şanzımana sahip. Yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını manuel şanzımanınkine yakın tutarken otomatik şanzımanın konforunu ve keyfini sunar.

EDC (Efficient Dual Clutch) şanzımanın iki kavraması vardır: biri tek vitesler (1,3,5) ve diğeri çift vitesler (2,4,6 ve geri) için. Vites değişimleri, sürücünün istekleri için ideal vitesi seçen bir bilgisayar tarafından kontrol edilen elektrikli aktüatörler aracılığıyla kontrol edilir. Bir vites değişimi sırasında, takılı olan debriyaj, sonraki vitesin debriyajı kapanırken aynı anda açılır. Vites değişimleri hızlıdır ve tork sürekli iletilir. Enerji kaybı olmaz ve motorda takılma olmaz, bu da daha fazla verimlilik ve konfor sağlar.

EDC sistemi, aracın belirli bir hız için mümkün olan en yüksek viteste olmasını sağlayarak motorun dönüşünü azaltır, böylece yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını kontrol eder.

VERİMLİ MOTORLAR

Yeni Duster, her kullanım için tasarlanmış eksiksiz bir Euro 6D Full motor yelpazesine sahiptir.

 • Dizel: 6 vitesli düz şanzımanla birlikte dCi 115 (2WD veya 4WD)
 • Benzin:
  • TCe 90 (2WD), 6 vitesli düz şanzımanla birlikte.
  • TCe 130 (2WD), 6 vitesli düz şanzımanla birlikte.
  • TCe 150 (4WD), 6 vitesli düz şanzımanla birlikte.
  • 6 vitesli otomatik EDC şanzımanla birlikte TCe 150 (2WD)
 • Bi-fuel (benzin-LPG): ECO-G 100 (2WD) ve 6 vitesli manuel şanzıman.
ECO-G 100: DACIA’DAN ÇİFT YAKITLI (PETROL-LPG) MOTOR

Dacia, tüm içten yanmalı motor modellerinde ECO-G çift yakıt (benzin-LPG) seçeneğini sunan tek üreticidir. Bu kanıtlanmış teknolojinin ECO-G 100 motoruna fabrikada takılması, güvenlik ve güvenilirliğin garantisidir. Üretici garantisinin uzunluğu, servis aralıkları ve bagaj kapasitesi sadece benzinli versiyonla aynıdır. LPG deposu, stepne yerine bagaj tabanının altına yerleştirilmiştir.

Yeni Duster ECO-G, LPG ile çalışırken eşdeğer bir benzinli motordan ortalama %9,5 daha az CO2 yayar. Buna ek olarak, yaklaşık 100 litrelik birleşik faydalı beslemeye sahip iki deposu sayesinde 1235 km’lik bir menzil sunar: 50 litre benzin ve 50 litre LPG (toplam içerik: 62 litre). Faydalı LPG beslemesi, önceki nesil Duster LPG’ye kıyasla 16,2 litre artarak menzili 250 km’den fazla artırıyor.

Direksiyonun arkasında, yakıtlar arasındaki geçiş anında ve algılanamaz. Yeni benzin-LPG anahtarı daha ergonomiktir ve daha iyi entegre edilmiştir ve sürücü tarafından herhangi bir zamanda manuel olarak çalıştırılabilir. LPG deposu boşaldığında benzine geçiş otomatik olarak gerçekleşir.

3.5″ TFT yerleşik bilgisayar ekranı, sürücüye 2 tankın her birindeki yakıt seviyesi hakkında bilgi verir.

LPG, Dacia ile kullanım kolaylığını, sürüş keyfini, azaltılmış CO2 emisyonlarını ve geniş bir menzili bir araya getiriyor.

Bazı ülkelerde, çift yakıtlı benzinli-LPG arabaları teşvik edilir veya vergi indirimlerinden yararlanır – bu da pompalarda düşük yakıt fiyatları, yeşil cezaların olmaması ve kısıtlı alanlara erişim anlamına gelir.

OPTİMİZE GÜVENLİK İÇİN YARARLI TEKNOLOJİ

Yeni Dacia Duster, standart olarak sunulan hız sınırlayıcıya ve en yeni nesil ESC’ye ve direksiyon simidinden hız sabitleyiciye (kaplamaya bağlı olarak isteğe bağlı) ek olarak, birçok sürücü destek sistemine (ADAS) sahiptir.

KÖR NOKTA UYARISI

30 km/s ile 140 km/s arasında çalışan Kör nokta uyarısı, sürücüyü kör noktada bulunan başka bir araçla olası bir çarpışmaya karşı uyarır. Dört ultrasonik sensör (2’si aracın arkasına ve 2’si önde takılıdır), kör noktada 2 tekerlekli olanlar da dahil olmak üzere hareketli araçları algılar. Bu alanda bir araç varsa, ilgili kapı aynasında bir LED göstergesi yanar. Kör noktada araç varken sinyal lambası yanarsa aynadaki LED yanıp söner.

PARK YARDIMCISI

Arka tampona takılan dört ultrasonik sensör, manevralar sırasında sesli bir sinyali etkinleştirir. Versiyona bağlı olarak, merkezi ekranda dinamik kılavuzlar ve bir engele yaklaşıldığında görsel uyarılar içeren bir arka kameradan gelen bir ekran eşlik edebilir.

YOK BAŞLANGIÇ YARDIMI

Bu özellik, bir yokuşta durduktan sonra tekrar yola çıkarken, sürücü ayağını fren pedalından çektiğinde aracın iki saniyeden fazla geriye kaymasını önleyerek, onlara gaz pedalına basmak için zaman kazandırır.

UYARLANABİLİR HIL İNİŞ KONTROLÜ (4X4 VERSİYON)

Özellikle arazi sürüşlerinde veya dik inişlerde oldukça kullanışlı olan bu sistem, gösterge panelinden kontrol edilen bu sistem, aracın kaçmasını önlemek için frenler üzerinde çalışır ve 5 ila 30 km arasında adaptif sürüş hızı (sürücünün isteklerine uygun) sağlar. /H. Birinci viteste ve geri viteste çalışır. Sürücünün sadece direksiyonu düşünmesi gerekiyor ve fren ve gaz pedallarını unutabiliyor.

MULTIVIEW KAMERA

Multiview kamera sistemi (dört kamera: biri önde, biri her iki tarafta ve biri aracın arkasında) sürücüye aracın etrafındaki ortam hakkında bilgi verir. Kapı aynalarının altına takılan yan kameralar, aracı doğru bir şekilde konumlandırmak için doğrudan ön tekerlekleri gösterir. Bu sistem, park etme manevraları veya zorlu arazi koşullarında kullanışlıdır. Geri vitese geçildiğinde anında ve piyano kumandasındaki MVC tuşu ile manuel olarak devreye girer. Navigasyon ekranı her seferinde bir kamera görüntüler. İleri vitese geçildiğinde kamera açıyı otomatik olarak değiştirir. Sistem, MVC anahtarı aracılığıyla veya aracın hızı 20 km/s’yi aştığında kapatılır.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.