Yanan Ferrari’nin içinde 1 dakika 30 saniye

Yanan Ferrari’nin içinde 1 dakika 30 saniye

Yarış otomobilleri için yanıcılığı arttırılmış özel yakıt alev almış ve otomobilin içinde sıkışmış bir pilot. 1 dakika 30 saniye boyunca yanar ve izleyenler için nefesler tutulur, zaman durur…

 

Motor sporları “fıtratı” gereği madencilik sektörü gibi kaza ve ölüm riski olan bir spor dalıdır. Otomobil endüstrisi günümüzdeki teknolojik evrimine ulaşıncaya kadar pistlerde yada caddelerde acı tecrübeler yaşadı. 2022 yılında halen yeni otomobiller üretim hataları sebebi ile yanıyorlar vb sebeplerle geri çağırılabiliyorlar .

Dacia Sandero yangın riski ile geri çağırıldı

Tarih 3 Mayıs 1998 yer Japonya Fuji Speedway yarış pisti. Sağanak yağmur altında yaşanan kazada sürücüsünün içinden çıkamadığı Ferrari 355 alev topuna dönüyor. 400 santigrat dereceye ulaşan otomobilin içi  Tetsuya Ota’ya cehennemi yaşatıyor

Tetsuya Ota kimdir?

Ota, Musashi Üniversitesi’ndeki ekonomi eğitiminin ardından 1982’de yarış arabalarına olan merakının ve hayallerinin peşinden gitmiş. 1986’da All-Japan Formula 3 Şampiyonası’na geçmeden önce FJ1600 (Formula Japan) junior formülaya geçmiş ve ardından yerli Formula 3000 serisinde terfi etmiş. 1987 ve 1991 yılları arasında Japon Binek Araç Şampiyonası (JTCC), Japonya Sporları Prototip Şampiyonası (JSPC) ve Büyük Fuji Şampiyona Serisi gibi sayısız yerli seride ve yarışmış. Japonya’da yapılan bu yerel yarışlarda başarılar elde eden Tetsuya Ota 24 saatlik Le Mans yarışlarında da kendine yer bulmuş.

Korkunç kaza ve nedeni

Yarış günü piste gelen 47 bin kişilik izleyici sayısı organizasyon komitesini oldukça mutlu etmiş. Yoğun yağış ve sis yarışmayı zorlaştırsa da hakemler tüm uyarılara rağmen yarışı iptal etmemişler. Pilotların uyarılarını dikkate almayanlar ve sonrasında yaşananlar neredeyse Tetsuya Ota’nın hayatını kaybetmesine sebep oluyormuş.

 

Kazanın oluş şekli tamamı  ile güvenlik aracının kural dışı yaptığı sürüş ile yaşanmış. Formasyon turu atılırken güvenlik aracının arkasındaki pilotların birlerini geçmesi yasak olup kural kitabına göre belirlenmiş olan maksimum hız ise 60 km/h olmalı imiş. Bu önemli kuralı ihlal eden güvenlik aracı start düzlüğünde 150 km hıza kadar çıktıktan sonra hiç beklenmedik bir şekilde yavaşlaması arkadaki sürücülerin yağış altındaki pistte domino etkisi ile kaza yapmalarına sebep olmuş.

BMW – Porsche – Ferrari

Güvenlik aracının sebep olduğu kazayı çeken kameralarda ilk olarak bir BMW E36’nın pist dışına çıktığı görülüyor. Sonrasında bir Porsche spin atarak yol kenarındaki çimlerde kalıyor ve yazımıza konu olan büyük kaza Ferrari’nin çimlerdeki Porsche’a çarpması ile gerçekleşiyor.

Çok fazla su biriken pistte güvenlik aracının yavaşlaması ile kontrolünü kaybeden Tetsuya Ota kullandığı Ferrari 355 ile çimlerde duran Porsche’a büyük bir hızla çarpıyor. Yarışın henüz başında oldukları ve yakıt depolarının tamamen dolu olmasının da etkisi ile otomobil ateş topuna dönüşüyor. Yaşanan kazanın hızı ve şiddeti ile ayağı kırılan ve araç içinden çıkamayan Tetsuya Ota cehennemi yaşamaya başlıyor.

Bitmeyen 1 dakika 30 saniye

Ferrari Porsche’a çarptığı anda yanmaya başlıyor ve pistin diğer tarafına kontrolsüz bir şekilde sürükleniyor. Ortalıkta yangına müdahale eden hiç bir görevli yok ve başka bir sürücü olan Shinichi Yamaji otomobilini durdurup yanmakta olan otomobile yangın söndürücü ile müdahale ediyor. 1 dakika 30 saniye sonra olay yerine gelebilen görevliler yanan araca müdahale edip sürücüyü sürükleyerek Ferrari’den çıkartıyorlar.

Bazı kaynaklarda otomobilin içinin 800 santigrat dereceye kadar ulaştığı yazsa da sonuç ta kameralara yansıyan görüntüler gerçekten çok korkutucu. Alev topu olan Ferrari’de sürücünün güvenlik kıyafetleri vücudunda ölümcül yanıklara engel olsa da kafasını darbelerden koruyan kask ona cehennemi yaşatmış.

Kaskın vizör bölümü yüksek sıcaklıktan dolayı eriyerek Tetsuya Ota’nın yüzünü yapışmış. Yüzünde ve boynunda 3. derece yanıklar oluşan sürücü çok daha kötü bir sonuçtan başka bir sürücü sayesinde kurtuluyor.

2 yıl 24 ameliyat

Yüzündeki ve boynundaki tamir edilemez yanıklar sebebi ile 24 defa ameliyat olan Tetsuya Ota bu zorlu süreçte travma sonrası stres bozukluğundan dolayı iki defa intihar etmeyi düşünmüş. Yapılan soruşturmada yarış organizasyonunu kazaya 20. saniyede görevlilerin müdahale ettiğini söylemesi Tetsuya Ota’yı çıldırtmış ve yarış organizasyonuna dava açma kararı almış.

29 Ekim 2003’te, TV Tokyo, VICIC ve Fuji Speedway dahil altı yarış sponsoru ve organizatörü ağır ihmalden suçlu bulunmuş. İlk yardım müdahalelerinin yetersiz hazırlandığı ve yarış görevlilerinin yetersiz eğitimli olduğu gerekçesiyle, acı ve ıstırap için 90 milyon ¥ (800.000 ABD Doları) tazminat ödemeleri mahkeme kararı ile kesinlik kazanmış.

Tetsuya Ota’nın yaşanan kazadan sonra omuz ve elindeki hasarlardan dolayı profesyonel yarış kariyeri sona ermiş. Eriyen kaskın yüzüne yapışması sonucu oluşan hasar hiç bir zaman düzeltilemeyecek olan Tetsuya Ota günümüzde Japonya’da otomobil yazarlığı yapmakla meşgul. Bunun dışında Ferrari başta olmak üzere İtalyan otomobilleri için modifikasyon ürünleri satan Tezzo’nun da sahibi olarak hayatına devam ediyor.

Yaşanan kaza ve sonrasındaki olayların anlatıldığı 2003 yılı yapımı belgeseli izleyebilirsiniz.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.