Yakıt çeşitlerine göre otomobil satışları

Her iki ayda bir kez ODD (Otomotiv Distribütörleri Derneği) tarafından yayınlanan Türkiye’deki otomobil ve diğer araç satışları listesine bir göz atalım.

Koronavirüs etkisi tüm dünyada otomobil satışlarını düşürürken ülkemizde satışlar geçen yıla göre artış grafiğine sahip.

Geçen yıl ki satış adetlerini yakalayan otomobil ve ticari araçlar ülkemizde hangi yakıt türlerine göre daha çok tercih ediliyor?

Dünya genelinde düşüşe geçen petrol ürünleri içinde benzin, motorin ve LPG kullanıcıların yüzü gülerken dizel eskisi kadar popüler değil gibi görünüyor. Satılan otomobillerin benzin seçeneğine sahip motorları artık  bir adım öne geçmeyi başardılar.

Ülkemizde Benzin, motorin, LPG yakıt türlerinin dışında hibrit ve tamamen elektrikli otomobil seçenekleride listede yer alıyor.

2019 ve 2020 yılları arasındaki oluşan satış farkları şu şekilde

 

BENZİN
2019 yılının mart ayının sonunda  benzinli otomobil satış adetleri liderliğie yerleşti.  2019 yılı mart ayı sonunda 27.227 adet ve 2020 yılı mart ayı sonuna geldiğimizde ise  46.381 adet benzinli otomobil satışa rakamına ulaştı.

DİZEL
Düşüşe geçen dizel motorlu otomobiller 2019 yılının mart ayı sonunda 37.384 adet ve 2020 mart ayı sonunda 44.694 adet satılmıştır. Dizel motorlar bu rakamlarla benzinli motorların gerisinde kaldılar.

LPG
Birçok otomobil LPG dönüşümünü sevmez ve sonrasında yüksek maliyetler oluşturabilecek sorunlar yaşarken kullanıcılar bu sebep ile LPG’yi çok fazla tercih etmiyorlar. 2019 mart sonunda satılan LPG’li otomobil adetleri 2.324 iken atağa kalktı ve iki katından fazla satış adetlerine ulaştı. LPG’Li otomobiller 2020 yılının mart ayı sonuna kadar 4.945 adet satıldı.

HİBRİT
Bütün dünyada temiz enerji için hibrit yada elektrikli otomobiller artık daha fazla seviliyorlar. Ülkemizde de iki katına ulaşan hibrit motorlu otomobillere ait satış adetleri ise şu şekilde sıralandı.  2019 yılı mart sonunda 1834 adet hibrit satılmışken 2020 yılı mar ayı sona geldiğimizde ise 3.503 hibrit otomobil satılmıştır.

ELEKTRİK
İnanması zor ama en büyük artış elektrikli otomobillerde gerçekleşti. Adet olarak 3 haneli rakamlara yeni ulaşsa da yüzde olarak en çok artş elektrikli otomobillerde gerçekleşti. 2019 yılı mart ayı sonunda 43 adet satan elektrikli otomobiller 2020 mart sonunda ise 107 adete ulaştılar. Bu şekilde %148 oranında büyüme göstermiş oldu.

O.D.D. Mart 2020 satış adetleri

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.