Yeni Toyota Yaris GR Four

Yeni Toyota Yaris GR Four: Dünyanın en güçlü 3 silindirli otomobili.

Toyotanın ralli geçmişini dair bir kaç hatırlatma yaparak Yaris detaylarını anlatmaya başlayalım….

Yıl 1986 ve Japon otomotiv devi Celica GT Four modeli ile ralli parkurlarında emin adımlar ile ilerlemeye başlamış. 3. nesil Celica artık rali parkurlarında, Grup A kategorisinde 4 çeker olarak ilk kez çıkmış ve versiyon adı ise GT Four olarak kayıtlara geçmiştir.

Toyota Celica GT Four
Toyota Celica GT Four

#Toyota Celica’dan sonra Corolla AE101 dünya ralli şampiyonasında (WRC) mücadelesine yine 4 çeker olarak devam etmiştir.

Toyota Corolla AE
Toyota Corolla AE

Matador lakaplı İspanyol pilot Carlos Sainz son etapta yolda kalarak şampiyonluğu kaçırmıştır. Elinde tuttuğu kask ile Corollanın arka camına vurarak patlatacak kadar sinirlenmiş ve sonrasında Toyota fabrika takımını ralli parkurlardan çekmiştir.

Carlos Sainz
Carlos Sainz

2000 yılında rallilerden çekildikten sonra F1 de kendini ispatlamaya çalışan Toyota bir fabrika inşa etmiş. F1 için bütün araştırma geliştirme işlerini burda yapmış fakat ne yazık ki istediği başarıları elde edememiştir. Sonrasında bu F1 fabrikasında Lexus LFA üretimi yapılmıştır.

Toyota Formula 1
Toyota Formula 1

Üç paragrafta ne kadar anlatılabilirse o kadar anlatmaya ve Toyota’nın yakın geçmişindeki spor kültürüne ve 4 çeker mevzusuna kısaca bir göz atmış olduk.

Gelelim küçük dev Yaris’e….

İlk üretime alındığı 1998 yılından bu yana Avrupa’da 4.084.210 adet satılmıştır. Yaris, küçük, pratik, ekonomik bir Japon klasiği olarak üstüne düşen bütün görevleri yerine getiren bir otomobil olmuştur.

1. nesil Toyota Yaris

Takvimler 2017 yılını gösterdiğinde şu an yollarımızda olan 3. nesil Yaris ile dünya rallisine gireceğini haberi paylaşılmıştı. Bir ralli otomobilinden beklendiği gibi steroid almış ve kas yapmış bir otomobil ortaya çıkmış.

Toyota Yaris WRC ralli görüntüsü
Toyota Yaris WRC

1600cc motorlu bu ralli otomobilinin inşasında ve kurulan ralli takımın başına bir efsane getirilmiş. Finlandiyalı ve dört defa dünya ralli şampiyonu olan Tommi Makinen yarış takımının yönetimine getirilmiş.  Bütün bilgi ve birikimini Toyota’ya aktarmış ve devamında da zaferler gelmeye başlamış.

Tommi Makinen
Tommi Makinen

 

2018 ve 2019 yılında ülkemizde Marmaris’te yapılan dünya rallisinde yakından görme imkanımız olan Yaris World Rally Car 2020 yılına geldiğimizde dördüncü nesil ve Mazda 2 ile ortak platformda üretime geçti.

Toyota Yaris – 2018 WRC Türkiye Marmaris – Bördübet etabında

Toyota yeni Yaris için yazının en başında bahsettiğimiz FOUR logolu bir hot hatch için kolları sıvamış. Toyotanın “çılgın” lakablı mühendisi olan 5,6 ve 7. Corolla projelerinin yaratıcısı olan Dr. Saito Akihiko mühendislik ve Toyota yetkililerinin sınırlarını zorlayarak yeni Yaris’in canavar bir versiyonunu yapmayı başarmış.

Dr. Saito Akihiko
Toyota baş mühendislerinden Dr. Saito Akihiko

 

Toyotanın yarış otomobilleri departmanı olan Gazoo Racing olarak 4. nesil Yaris’în 3 silindirli benzinli motorundan 261 beygir, 360 Nm tork almayı başarmış ve 4 çeker dönüşümünü sağlamayı başarmışlar.

Yaris 4 çeker sistem
Yaris 4 çeker sistem

Gelelim küçük dev Yaris’e…

Otomotiv tarihine 3 silindirli en güçlü motor olarak adını yazdıran küçük Yaris bu yıl caddeye çıkacak olan kardeşlerinden görsel olarak farklı olacak.

2020 model toyota yaris
Yeni Toyota Yaris GR-FOUR

Bir çok markanın sadece tamponları ve küçük bir kaç detayı değiştirerek “sport” olarak sattığı modellerden farklı olarak bu Yaris 3 kapı olacak. Genişletilmiş ön ve arka çamurlukları ile iz mesafesi genişletilmiş, hafiflik kazanması için ise karbon fiber tavan kaplaması eklenmiş. Motor kaputu, bagaj kapağı, kapıları ve çamurlukları alüminyumdan yapılmış.

Toyota Yaris 2020 model dört çeker sistemi
Yaris 4 çeker sistemi

Bu kadar çalışmadan sonra boş ağırlığı 1280 kg olmuş. Çok gibi görünen bu kiloya sahip aracın iki adet diferansiyel, arka akslar, taşıyıcı sistemleri ve şaft gibi aktarma organlarına sahip olduğunu unutmayalım.

toyota-yaris-GR
Toyota Yaris GR Foue

Turbo besleme sayesinde 261 hp güç üreten motor 6 ileri hızlandırılmış manuel vites kutusuna sahip. 4 çeker sistemi ise elektronik destekli olarak sürücü tarafından kontrol edilebilir özelliğe sahip. Standart kullanım için 60 ön – 40 arka güç dağılımı, pist yada kaygan zeminler için 50/50 güç veya daha sportif bir sürüş için 30 ön – 70 arka dağılımı olarak kontrol edilebiliyor. Subaru gibi markalardan bildiğimiz bu kontrol edilebilir çekiş sistemi büyük bir fark yaratarak gücün tamamını öne veya arkaya verebilecek şekilde de ayarlanabiliyor. İsterseniz tamamen FWD yada RWD olabiliyormuş.

Toyota Yaris

Yaris GR Four olaak adlandırılan bu versiyonun en dikkat çekici noktalarından biri ralli parkurlarında yarışan R5 kategorisindeki Yaris için homologasyon sağlamasıdır. Kısaca açıklamak gerekir ise bu seri üretim otomobil uygun ekipmanlar ile parkurlara girecek bir ralli otomobili alt yapısına sahip demektir.

Toyota Yaris 2020
Toyota Yaris 2020

Ralli otomobili homologasyonu olan seri üretim otomobiller 1 yıl içinde en az 25 bin adet üretilmek zorundadır. Ön sipariş ile 2020 yılı kasım ayında satışa sunulacak olan Yaris GR Four için iki farklı seçenek olacak. Diğer seçenek 272 beygir ve sınırlı kaydırmalı diferansiyel gibi bazı teknik detaylara sahip olan bir üst versiyon olacak

Yaris GR Four için satış bedeli 30 bin Steerlin olması bekleniyor.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.