VW hala Nazi mi?

Volkswagen halkın arabası mı? Hitlerin savaş arabası mı?

1937 yılında tek model halk tipi otomobil üretimi için Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından Alman Otomotiv Birliği’ne kurdurulmuştur.

Günümüzde bir otomotiv devi olan VW kendi bünyesinde Audi, Bugatti, Porsche, Skoda ve Seat gibi markaları bulundurmaktadır.

Yıl olmuş 2020 nereden çıktı bu Nazi hikayesi?

VW markasının modeli olan Golf için bir reklam filmi yayınlandı ve tüm dünyada çok büyük tepkilere sebep oldu.  Reklamda Golf’e yaklaşan Afrika kökenli bir insan görülüyor. Sonrasında beyaz bir el bu siyahi insanı kafasından tutarak bir dükkanın içine fırlatıyor.

Buraya kadar normal gibi görünen bu reklamın detaylarına bakmak lazım.

Siyahi insanı içine fırlattığı dükkanın adı “Petit Colon”. Türkçeye çevirdiğimizde “Küçük Sömürgeci” anlamına geliyor. Bu sahnenin üzerine Hitler’in Afrika’da sömürgeleştirdiği ve öldürdüğü yüz binlerce insan akıllara geliyor.

Bitmedi!

Videoda görünen bir yazı var. Golf’ün üzerinde beliren yazıda “Der Neue Golf” yazıyor, Türkçeye çevirdiğimizde “Yeni Golf” anlamına gelen bu yazı ekrana gelirken ilk beliren harfler çok çarpıcı.

“Der Neue Golf” yazısının içindeki “NEGER” harfleri ilk belirlenen gözüken harfler oluyor. “NEGER” kelimesi ise Afrika kökenli siyahi insanları aşağılamak için kullanılan ve “ZENCİ” anlamına geliyor.

Oluşan tepkiler üzerine VW Grup Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Hiltrud D. Werner ırkçı niyetlerin olmadığını ve yanlış anlaşıldıkları için özür diledi.

Hiltrud D. Werner

Bu ilk ırkçı söylem ve ilk özür değil…

Geçtiğimiz yakın geçmişte buna benzer tepkiler toplayan bir olay daha yaşanmış. VW CEO’su Herbert Diess bir konferansta şu cümleyi kullanmış.

Herbert Diess
Herbert Diess

“Kazanç sizi özgürleştirir” anlamında gelen “Ebit macht frei” diye konuşmuş. Burada herhangi bir kötü niyet var mıdır diye düşünüyoruz ve tarihçiler hemen cevaplıyorlar.

Milyonlarca insanın öldürüldüğü kamp olan Auschwitz‘ın giriş kapısında “iş sizi özgürleştirir” anlamına gelen “Arbeit macht frei” yazmaktadır. Bu iki cümlenin birbirlerine olan benzerliği sebebi yüzünden VW CEO’su Diess bir çok defa özür dilemek zorunda kalmış.

Bütün bu özürleri dilerken ise bir ironi gibi Auschwitz kampını ziyaret eden Herbert Diess  “Volkswagen’in Üçüncü Reich ile bağlantılı olarak özel bir sorumluluğu” olduğunu belirtti!

Herbert Diess’in Auschwitz kampı ziyareti

Bkz: Reich (Rayh) Almanların dünyada söz sahibi olduğu devirlere verilen isimdir.

Tüm dünyada tepki gören Diess’in bu sözleri ve Golf’ün reklam filmi “Nazi’ler hala Almanya’da mı?” sorusunu akıllara getiriyor?

Alman otomobil devinin yaptığı işler ırkçılık olarak tepki görmüş ve özür dileyerek zorunda kalmışlardır.

Acaba Almanlar hala Reich dönemini mi özlüyorlar?

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir