Volvo mu Tofaş mı?

Fiat markasının başarısız, taş devrinden kalan teknolojisi ve kalitesizliği sebebi ile bilinen Regeta denilen modeli İtalya’da tutmayınca Türkiye’ye pazarlamıştır. Şahin veya laciverti olan Doğan denilen yerli diye kakalanan bu dandik otomobil ufak tefek değişiklikler yapılan kalıplara ile ülkemizde KOÇ ortaklığı ile üretime geçmiştir.

TOFAŞ’ın kurulma aşamasında Volvo markası da ülkemizde fabrika açma girişiminde bulunmuş fakat dönemin yöneticileri olan Süleyman Demirel ve ekibi tarafından Volvo’nun fabrika girişimi kabul edilmemiştir. Volvo’yu beğenmeyenler Fiat markasına üretim ve fabrika açma izni verilmişler.

Volvo

 

Volvo fabrikasına izim verilse üreteceği model -144 olacakmış. Fiat’ın 124 modeli 65 beygir iken P144 85 ve 115 beygir gücünde iki farklı motor seçeneği ile satışa çıkması planlanmış.

volvo

11 Mayıs 1968 yılında Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay tarafından imzalanan kararname ile TOFAŞ’ın kurulmasına izin verildi.

Kararnameden yaptığımız alıntı alt bölümde yer almaktadır.

İtalya’da (Torino) FÍAT SPA Firmasının Sahibi Bulunduğu International Holding FÍAT Firması ile Yerli Ortak Grubunun Memleketimizde FİAT Lisansı Altında Otomobil İmal Etmek Üzere Kuracakları Teşebbüs Hakkında Karar

Karar Sayısı: 6/9910
italya’da (Torino) FÍAT S p A firmasının sahibi bulunduğu International Holding FÍAT Firması ile yerli ortak grubunun memleketimizde FÍAT lisansı altında otomobil imal etmek üzere kuracakları teşebbüse;

îniternationale Holding FÍAT S p A Firması ile Türk ortaklardan teşekkül edecek olan şirketin, memleketimizde, FÍAT -124 Modeli, beş kişilik, dört kapılı, dört silindirli ve 65 beygir gücündeki benzin motoru ile mücehhez salon tipi otomobil imal etmesi (Dağıtım hizmetleri hariç),
….. resmi gazetenin devamı için

Günümüzde internet üzerinden resmigazete.gov.tr adresi üzerinden kurulmasına izin ve karar verilen TOFAŞ’ın kararnamesine ulaşmak mümkün. Kuruluşun en küçük detayları, yatırım bütçeleri gibi bütün verilere arşivden ulaşabilirsiniz.

 

TOFAŞ (Türk Otomobil Fabrikası Anonim Şirketi)  alınan kararların sonrasında dönemin devlet büyükleri ile 1969 yılında inşaat temelleri Bursa ilimizde atıldı.

Tofaş temel atma töreni
Tofaş temel atma töreni

1971 yılında inşaatı tamamlanan fabrika inşaatı ve sonrasında montaj hatları işlemeye başladı. Dönemin başbakanı Nihat Erin ve Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel açılışı yapılan fabrikaya geziyorlar

Sol tarafta şapkası ile İtalyan Fiat yöneticisi

1974 yılında kuruluşunun 3. yaşında Murat 124’ler gemilere yüklendi ve ilk kez ihracatı yapıldı.

İstanbuldan gemilere yüklenen 124’ler

5 yıl boyunca 124 modelleri üreten fabrikada büyük bir değişim ve heyecan varmış. 131 modelinin montaj hattı tamamlanmış ve ilk 131 29 Aralık 1976 tarihinde banttan inerken  fotoğrafı çekilerek arşive eklenmiş.

Plakaya dikkat: 000001

131 üretiminin hemen ardından 1977 yılında 1600cc Şahin versiyonunu satışa sunar

İlk Şahin

1981 yılında ürün gamına Doğan ve Kartal girer. Burada bir kafa karışıklığına yol açmayalım ve hemen açıklayalım. 131 modelinin vagon versiyonu 131 Kartal olarak geçmekte ve bu üretilen ilk ve tek 5 bijonlu Tofaş olmuştur. 1981 yılında montajlanan Kartal ise kendi başına bir modeldir.

1981 yılında Tofaş Kartal gazete reklamı

 

1990 yılında Tempra üretimi

 

1991 yılında motor imalatı.
1991 yılında Tofaş’ın dizel motor reklamı. Peki nerede bu dizel Tofaşlar?

 

1993 yılında 1 milyonuncu otomobilin üretimi
1 milyonuncu üretim

 

1994 yılında Uno satışa sunuldu

 

1998 Palio üretimi

 

1998’da Marea ve Brava üretimi

 

2000 yılına geldiğimizde ise büyük bir kırılma yaşanıyor. Benzeri olmayan ve ülkemiz ile birlikte tüm dünya için üretilen Doblo’nun doğuşu

 

2002 yılında F1 pilotu Michael Schumaer’in ülkemize gelişi ve Palio ile test sürüşü yapması

2005 yılında Minicargo adı ile Fiorino projesinin başlaması ve Linea modelinin üretim hattından inişi

 

2007 Mnicargo proje adına sahip olan Fiorino’nun üretiminin başlaması

 

2009 yılında 3 milyonuncu oto üretimi

 

2012 yılında 4 milyonuncu üretim

 

2014 yılında  Opel Combo adı ile yurt dışına satılan Doblo

 

2015 yılında Egea üretimi

tofaş

 

 

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.