Volvo alt yapısına sahip Renault geliyor

Volvo alt yapısına sahip Renault geliyor

Bilindiği üzere dünyanın en sağlam ve güvenli otomobil markalarının başında gelen Volvo teknolojisine sahip yeni bir Renault modeli doğuyor.

Çin’in en büyük özel otomobil grubu Geely Group’un bir yan kuruluşu olan Geely Automobile Holdings, Renault Korea Motors’un yüzde 34,02 hissesini satın almıştı.

İsveçli Volvo’nun sahibi olan Çinli Geely ve Renault markası Kore’de aynı potada birleşen Renault Korea Motors (RKM) tarafından denizaşırı pazarlarda da satılmak üzere Kore’de inşa edecek. Volvo XC40 ve Lynk & Co 01 gibi araçların temelini oluşturan Volvo’nun Kompakt Modüler Mimari platformunu temel alacağı için diğer tüm Renault modellerinden benzersiz olacak.

SUV sınıfında üretilecek olan yeni model verimliliği ile bilinen Volvo hibrit güç aktarma organlarına sahip olacağını ve pazarın D-segmentinde rekabet edeceğini biliyoruz.

900 milyon eurodan fazla yatırım ile Kore’nin Busan şehrindeki Geely ve Renault’un ortak fabrikasında üretimi yapılacak olan D segmenti SUV model dünya pazarı için üretileceği için ülkemize de gelecek mi diye düşünmeden edemiyoruz.

Henüz detayları açıklanmayan bu yeni ortak üretim ile ilgili gelecek yeni bilgileri sizlerle paylaşıyor olacağız.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.