Volkswagen’nin bilinmeyen kamikazesi

Volkswagen’in başarısının şans olmadığını kanıtlayan test otomobili ARVW.

Günümüzde çokça sevilen VAG grubunun dizelleri her ne kadar emisyon skandalı yaşamış olsa da sorunsuzlukları ile oldukça popüler olmaya devam ediyorlar.

VAG grubu günümüzdeki dizel yada benzinli motor ile otomotiv sektöründe kazandıkları başarıları geçmişte yaptıkları bir çok araştırmaya borçlular.

VW-ARVW

Fotoğraflarda görünen otomobilin bir adı yok. Volkswagen grup bünyesinde araştırma laboratuvarında üretilmiş bir prototiptir.

Bazı kaynaklarda bu araştırma departmanın harflerinin kısaltması olan ARVW (Aerodynamic Research Volkswagen) bu test otomobili ile anılmaktadır.
VW-ARVW

1970’li yıllar boyunca yapılan araştırmalar 1980 yılında bu test aracını ortaya çıkarmış. Volkswagen bu araç ile sürtünme kat sayısını minimize ederek yakıt tüketimi üzerindeki etkilerini araştırmışlar.

Volkswagen’nin 2.4 litre 6 silindirli 175 beygir turbo beslemeli dizel motoruna Audi 100 modelinden alınan 4 ileri  şanzıman takılmış. Toplam ağırlığı 800 kilogram ve sürtünme kat sayısı 0.15 cw olan bu test aracı sekiz adet rekora imza atmış.

Test sürüşlerinde 362 km maksimum hıza ulaşan aracı F1 pilotu Keke Rosberg kullanmış.

VW-ARVW
Keke Rosberg
Volkswagen ARVW

Bu uçaktan hallice olan ARVW aracının İtalya’nın Nardo pistinde kırdığı sekiz hız rekorunun yanında asıl önemli olan başka bir rekoru mevcut. Yakıt tüketimi konusundaki bu rekoru ise 353,88 km/h ile yakıt tüketimi 13,6 litre, 250 km sabit hız ile 1 saat boyunca sadece 6 litre yakıt tüketmiştir.

Volkswagen ARVW

Volkswagen ARVW

Günümüzde Letonya’da ki Rigas otomobil müzesinde sergilenmektedir.

 

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.