Volkswagen’in 401 milyon dolarlık gemisi battı

Şirketin onayladığı gibi yaklaşık 4.000 Volkswagen Grubu aracı taşıyan bir kargo gemisi olan  200 metre uzunluğundaki Felicity Ace 16.02.2022 tarihinde Portekiz kıyılarında alev aldı. 22 mürettebatın tamamı Portekiz donanması tarafından kurtarıldı ancak ABD’ye gitmekte oldukları bildirilen gemideki araçların akıbeti bilinmiyordu.

12 Şubat günü çıkan yangında mürettebatı kurtarılan, fakat VW markasına ait araçların hala içinde olduğu gemi bugün battı.

Gemiyi güvenli bir limana çekmek için günlerdir yapılan çalışma sonrası, Portekiz adalarına 400 km mesafe kala geminin kurtarılamayarak suya gömüldüğü belirtildi.

Gemide yaklaşık 1.100 Porsche ve 189 Bentley bulunuyordu. Ayrıca 1.900 Audi modeli, 500 Volkswagen ( Golf GTI’ler, Golf Rs, Arteons ve ID.4) ve 85 Lamborghini (Urus, Huracan, Aventador) olduğunu bildirdi.

Lamborghini Aventador’un üretimi kısa süre önce sona erdiği için, şirketin batma sırasında teslim edilmeyen Aventador modelleri için üretimi yeniden başlatması dışında telafisi olmadığı biliniyor.

Bu yangın Volkswagen grubunun ilk deniz yangını değil. 2019’da gruba ait otomobilleri taşıyan Grande America isimli gemi alev alıp batmış, bu gemide de Audi ve Porsche da dahil olmak üzere 2 binden fazla lüks otomobil yanmış ve sulara karışmıştı.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir