Volkswagen Rusya’daki fabrikasını kapattı.

Volkswagen Rusya’daki fabrikasını kapattı.

Volkswagen’in Rusya’nın Kaluga şehrindeki tesisini inşa etmek için 2007 yılında  774 milyon € harcamış ve tam kapasiteye 2009 yılında geçmişti.

Rusya’nın 2022 yılında Ukrayna’ya açtığı savaş üzerine bir çok farklı sektör üreticisinin de olduğu gibi otomotiv markaları da ülkeyi terketme kararı almıştı. Bunların başında olan Volkswagen dediğini yaptı ve fabrikayı Moskova merkezli Avilon isimli bir bayisine 125 milyon dolara sattığı açıklandı.

Fabrikanın toplam üretimi yıllık olarak 225 bin araç kapasitesine sahipti. Ülkeden çıkan batılı otomotivcilerin ve yan sanayicilerin toplam istihdam sayısının 3 buçuk milyon kişi olduğu söyleniyor.

Volkswagen Türkiye’ye gelir mi?

2020 yılında Alman üretici Manisa ilimizde fabrika kuracağını açıklamış ve bu girişimi resmiyet kazanmıştı. Devam eden süreçte bu proje Türkiye’nin Suriye’de devam eden askeri operasyonlarına atıfta bulunarak, “İnsanlar öldürüldükçe, savaş alanının yanına temelleri atmıyoruz” iddiası ile iptal edilmişti.

Bu suçlayıcı açıklamaların sahibi olan ve  2022 yılında istifası istenerek görevini bırakan Volkswagen yönetici Herbert Diess tarafından yapılmıştı. Volkswagen’in ülkemize gelmeyeceği en başından bu yana belli gibiydi ve 2022 Temmuz ayında bu girişim sonlandı. Yılda 300 bin adet Volkswagen Passat ve Skoda SuperB üretimi bu şekilde başlamadan bitmişti.

Markanın fanatiklerine ispat olarak…

Volkswagen‘in yaptığı ırkçılık ve ülkemiz adına yaptığı söylemlerine sosyal medya sayfalarında kullanıcılar inanmamış ve savunmaya geçmişlerdi. Aşağıdaki paragrafı onların okuması için ekliyoruz.

Ülkemize yapılan bu suçlamalar ve Herbert Diess’in oluşturduğu kulis ilk değildi. Volkswagen’in ırkçılık içeren söylemleri ve reklamları sebebi ile oluşan tepkiler üzerine VW Grup Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu üyesi Hiltrud D. Werner ırkçı niyetlerin olmadığını ve yanlış anlaşıldıkları için özür dilemişti.

Daha fazla detay için linki bırakıyoruz.

Volkswagen Passat misillemesinin gerçekleri

Hala VW’nin bu açıklamalarını ve yaptıklarına inanmayan marka fanatikleri varsa Hiltrud D. Werner açıklamalarını Google’da bi araştırmalarını öneririz.

Kapanan Rusya fabrikasında 225 bin araç üretimi yapılıyordu. Günümüz ülke ekonomimizin döviz karşılığında kan kaybettiğini de düşünürsek üretim ve maliyetler konusunda oldukça ucuz bir iş gücü durumunda.

Herbert DiessBernd Osterloh ve Frank Witter gibi Volkswagen’in ülkemize gelmesini engelleyen yöneticilerinden kurtulmuş olması Türkiye üretimini yeniden gündeme getirecek mi merakla bekliyoruz.

 

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.