Volkswagen Passat misillemesinin gerçekleri

Volkswagen Passat misillemesinin gerçekleri

Dünya devi Volkswagen ülkemize gelmekten vazgeçti ve bu kararını temmuz ayında açıkladı. Manisa ilimizde kuracağı fabrika resmi gazetede yayınlandıktan sonra herkes bu girişimin olacağına kesin gözü ile bakıyordu.

Almanlar resmi işlemlerinin tamamladıktan sonra fabrikadan neden vazgeçti?

Volkswagen’in bu kararından vazgeçmesini isteyen ve büyük bir kriz çıkartan yine Volkswagen’in kendi yönetimi olmuştur. Bir çok haber sitesinde siyasi sebepler ile gelmekten vazgeçtiği söylenen Almanların anlaşmayı iptal nedenlerinin detaylarını açıklayalım.

Ülkemizde açıklanmayan siyasi nedenler nelerdir?

Volkswagen Yönetim Kurulu Başkanı Herbert Diess, Mali İşler yöneticisi Frank Witter, iş konseyi başkanı Bernd Osterloh yaptıkları açıklamalarda bu fabrikaya en başından bu yana karşı olduklarını ve nedenlerini yazının devamında sıralıyoruz.

Herbert Diess açıklamaları
herbert Diess- volkswagen
Herbert Diess

Türkiye’nin Suriye’de devam eden askeri operasyonlarına atıfta bulunarak, “İnsanlar öldürüldükçe, savaş alanının yanına temelleri atmıyoruz” dedi.

Açıklamasını devam eden Diess şunları ekledi;

“Büyük pazarı ve iyi sanayi üssü ile Türkiye bizim için çok uygun bir üretim yeri.
Bununla birlikte, işletmelerin uluslararası hukuk ve insan haklarının yalnızca hükümetlerin sorumluluğu olduğunu düşünürse, piyasa ekonomisinin etik temelini yitireceğine inanıyoruz.”

“Bir otomobil fabrikası inşa etmenin amacı, bir hükümetin varlığını güvence altına almak değildir. Ama binlerce insanın varlığını güvence altına alıyoruz. Adil koşullar altında güvenli bir iş yeri çocuklarınızın iyi bir eğitim almasını ve daha parlak bir geleceğe sahip olmasını sağlayan bir değerdir. Bu insanlar haklı olarak umutlarının siyasi eylemin oyuncağı olmamasını bekliyorlar. “

Bernd Osterloh’un açıklamaları
Bernd Osterloh
Bernd Osterloh
Volkswagen işçi sendikaları da fabrikaya karşı.

Volkswagen’in küresel iş konseyi başkanı ve denetleme kurulu üyesi Bernd Osterloh  yaptığı açıklamada şu sözleri söylemiş.

“Çok açık bir şekilde söylemek istiyorum ki Türkiye siyasi hedeflerine savaş ve güçle ulaşmaya çalıştığı sürece işçi temsilcileri onayı reddediyorlar”  

Frank Witter açıklamaları
Frank Witter
Frank Witter

Frank Witter gazetecilere verdiği demeçte, şirketin siyasi durumdan endişe duyduğunu ve gelişmeleri izlediğini, buna ek olarak, Alman otomobil üreticisinin alternatifler aramak için acil bir zaman baskısı olmadığını ve Slovakya’daki ve başka yerlerdeki mevcut fabrikalarda kapasite eklenebileceğini sözlerine ekledi.

Yönetim kurulu başkanı, CEO’su  ve işçi sendikalarının Türkiye’nin Suriye’yi işgal ettiği ve insanları öldürdükleri sebebi ile fabrika açmaktan vazgeçeceklerine dair yukarıdaki açıklamalar 2019 yılının Kasım ayında yapılmıştır.

Volkswagen’in ülkemize gelmeyeceği en başından bu yana belli gibiydi ve Temmuz ayında bu girişim sonlandı. Yılda 300 bin adet Volkswagen Passat ve Skoda SuperB üretimi bu şekilde başlamadan bitti.

Almanların Türkiye’nin Suriye’yi işgal ettiği ve insanları öldürdükleri iddiaları ile Temmuz ayında iptal edilen fabrika açma girişiminden 7 ay sonra  Passat misillemesi geldi. Gecikmeli olarak 7 ay sonra gelen bu tepki ile ülkemizin resmi kurumlarında kullanılan Volkswagen Passat modelleri yerine Ford, Renault ve Toyota kullanılması için bir hareket başlatıldı.

Türkiye’de kamu hizmeti için kullanılan 115 bin makam aracı bulunuyor. Büyük bölümü Alman otomobillerinden oluşan kamuya ait makam araçları yerine neden ülkemizde yatırımı ve üretimi olan Toyota markası gibi Japon üretimlerini kullanmıyoruz?

Türkiye Cumhuriyeti tarihi boyunca hiç bir siyasi sorun yaşamadığımız, ülkemiz insanlarından vize dahi istemeyen Japonlar varken biz hala statü sembolü olması açısından özelde ve kamuda Alman otomobillerini tercih ediyoruz. Almanlara misilleme olarak Volkswagen Passat’lar Audi A6-A8’ler yerine makam otomobillerini hibrit Toyota Camry ile değiştirsek hem çevreci hem de daha ekonomik olurdu.

VW Passat İngiltere satış fiyatı

 

Toyota Camry Hibrit İngiltere satış fiyatı

Yazıyı buraya kadar okuduysanız özel bir şirket olan Volkswagen ve onun yöneticilerinin TÜRKİYE CUMHURİYETİ hakkında saçmalamalarına karşılık kendilerine hatırlatmak istediğimiz bir konu var.

2020 yılı içinde faşist ve ırkçı mesajlar içererek yaptıkları VW Golf reklamını unutmadık. Almanların içlerinde sakladıkları Nazi ruhu ve bunun propagandasının yapıldığı Golf reklamının detaylarına mutlaka bakmalısınız.

VW hala Nazi mi?

 

Kaynak

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.