Volkswagen Beetle tasarımı çalıntı mı?

Volkswagen Beetle tasarımı çalıntı mı?

Volkswagen otomobil tarihine adını altın harflerle yazdırdığı kült modeli hangisidir diye sorulursa mutlaka herkesin aklına Beetle gelecektir. Nazi Adolf Hitler tarafından verilen talimat ile Dr. Ferdinand Porsche tarafından tasarlanan ve  1938 ile 2003 yılları arasında üretilmiştir. Volkswagen Beetle son olarak 2003 yılında  Meksika’da Ultima Edicion versiyonu adı ile  bant indi ve üretimi tamamen bitti.

Volkswagen Beetle

İnternetin karanlık ve ziyaret edilmeyen sayfalarında biraz araştırınca Volkswagen Beetle tasarımının Mercedes 170 H modeline çok benzediğini görebilirsiniz. Mercedes 170 H modeli  Volkswagen Beetle’ın üretildiği 1938 yılından iki yıl önce 1936 yılında satışa sunulmuş. Mercedes 170 H ve Volkswagen Beetle’ın tasarımının yanında mühendisliği de benzerlikler göstermekte imiş. Her iki otomobil de arkadan motorlu olarak inşa edilmiş.

1936 model Mercedes 170 H

Mercedes değil Tatra’dan çalındığı iddiası.

Hem Adolf Hitler hem de Ferdinand Porsche, Çekoslovakya markası Tatra’nın otomobillerinden etkilenmişler. Otomobil tutkunu Adolf Hitler 2. dünya savaşından önce Çekoslovakya’ya ziyaretlerde bulunmuş. Tatra baş tasarımcısı Hans Ledwinka ile bir araya gelmişler ve incelediği Tatra otomobilleri için Ferdinand Porsche’ye “Bu benim yollarım için gereken araba” dediği söylenmektedir. (kaynak: Willson, Quentin – The Ultimate Classic Car Book),

Ferdinand Porsche biyografisinde Sovyetler Birliğine gittiği ve Sovyet otomobil tasarımcıları ile küçük otomobil geliştirme projeleri üzerine görüşmeler yaptığı bilgisi dip not olarak yer alır. Bahsi geçen tasarımcılar Tatra tasarımcılarıdır.

Tatra V570

Tatra’nın Macar tasarımcı Bela Barenyi 1920’li yılların sonuna doğru V570 modelinin tasarımlarını yapmış. Tatra V570 1931 yılında prototip olarak ve 1933 yılında ise seri üretime başlamış.

1931 model TATRA V570
1931 model TATRA V570

Tatra V97

Tatra V97 Tatra baş tasarımcısı Hans Ledwinka tarafından V570 modelinin devamı olarak 1936 yılında satışa sunulmuştur.

tatra-v97

Ferdinand Porsche Type 12’yi tasarlarken Tatra baş tasarımcısı ve mühendisi Ledwinka için “Bazen omzunun üzerinden baktım ve bazen de o benimkinin üzerinden baktı” itirafında bulunmuş. (kaynak: Willson, Quentin – The Ultimate Classic Car Book)

Tatra hava soğutmalı motorlarla ilgili çok kritik patentleri almış. Alman Volkswagen Çekoslovak Tatra otomobillerinin tasarımını kullanmak dışında Tatra’nın  mühendislik çalışmalarını da izinsiz olarak uyguladığı söyleniyor.

Çekoslovak Tatra markası bu tasarım ve mühendislik benzerlikleri için Volkswagen’e dava açmış. Dava sürecinde ikinci dünya savaşının başlaması ve  Almanya’nın Çekoslovakya işgal etmesi ile ortada dava diye bir şey kalmamış.

İkinci dünya savaşından sonra dava tekrar açılmış ve Alman otomotiv devi Tatra’ya1 milyon mark para ödemiş. 

Yılların efsanesi Volkswagen Beetle’ın Tatra V570 ve V97 modelleri ile benzerlikleri meraklılarını şaşırtabilir. Nazi ordusunun Tatra kamyonlarına ve otomobillerine olan ilgisi ve Tatra fabrikasını ziyaretlerine ait bu fotoğrafları da eklemeden geçmeyelim.

Ferdinand Porsche ilk olarak Porsche Type 12 modelini 1932 yılında tasarlamış. Devam eden yıllar içinde ve savaş döneminde Adolf Hitler’in emri ile Beetle olarak bildiğimiz Kafer adındaki bu otomobili 1938 yılında ortaya çıkarmış.

Volkswagen Beetle otomobili Tatra V570 ve V97’nin tasarımını mı kullanmıştı diye yıllarca konuşulmuş. 2. dünya savaşından sonra Tatra açtığı davayı kazanmış ve Volkswagen 1 milyon Alman markı bu parayı Tatra’ya ödemiş.

Yazının sonuna geldik, Volkswagen tasarım ve mühendislik olarak Tatra’dan bunları kopyalamış mıdır tartışmasına sizlerin yorumlarını da merakla bekliyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.