V8 motorlu Mercedes C 63 AMG öldü

V8 motorlu Mercedes C 63 AMG öldü yaşasın 4 silindirli C 63 AMG

Resmi bir bilgi olmasa da C serisi bizce 190 modelinin devamı niteliğindedir.

Cartel’in şarkısında dediği gibi
190 Mercedes ile gezerim ben
Dokunursan yumruğu yersin hemen…

Mercedes’in yumruk etkisi yaratan modeli olan C 63 AMG üretimi bitti. V8 motoru ve 510 beygir gücündeki nükleer enerji santrali artık üretilmeyecek. Son olarak 2018 yılında revize edilen C serisi ile birlikte yollara inen bu Alman tankı artık 4 silindirli olarak üretilecek.

4 silindirli yeni C 63 AMG

Mercedes’in 8 silindirli motorunun yerine artık 4 silindirli motor ile satılacak olan yeni C 63 AMG eskisi kadar güçlü olabilecek mi? Bir diğer Mercedes’in A modelinin 45 S AMG versiyonunda kullanılan 4 silindirli turbo beslemeli ve 421 beygir güç üreten motoru görev yapacak.

Yeni C 63 AMG 600 beygir olacak

8 silindirli motordan vazgeçen ve 4 silindirli motora geçen C 63 AMG gücünü 200 beygir arttırarak yoluna devam edecek. A 45 S AMG’de kullanılmakta olan 421 beygir güç üreten motor  2 litre hacminde olup dünyanın en güçlü seri üretim 2 litre motoru ünvanına sahipti. Almanlar mühendislik limitleri zorlanarak 2 litreden 421 güç almayı başarmış olsalar da 600 beygir güç oldukça zor bir durum.

Bizi takip eden otomobil meraklıları 2 litre motorlara sahip ve üst düzey modifikasyon uygulanan otomobillerden çok daha fazla güç elde edilebileceğini söyleyecektir. Fakat seri üretim olarak 2 litre motordan alınan en fazla güç Mercedes olarak kayıtlara geçmiştir.

2 litre ile dünyanın en hızlı otomobili rekoruna sahip Honda Civic detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni C 63 AMG hibrit ve 4 çeker

4 silindirli benzinli motor 421 beygir güç üretirken elektrikli motor takviyesi ile 600 beygir sınırı aşılacak. Kesin olmayan bilgilere göre elektrikli motor 200 beygir güç üreteceği söyleniyor. Toplamda 600 beygirin üzerinde güç alınacak olan yeni C 63 AMG hibrit bu gücü 4 çeker olarak yola iletecek.

Drift modu

Bugüne kadar üretilmiş olan C 63 AMG modellerinin tamamı arkadan itişli idi. Lastik yakmak veya drift yapmak için fazlası ile güce sahip olan eski C 63 AMG’ler artık dört çeker olacağı için bu işin meraklılarına özel bir mod var. Drift modu otomobili arkadan itişli ve yine 600 beygir güç üretecek hale getirerek ortalığı dumana boğabilecek.

Ülkemizin vazgeçilmez ikinci el otomobil sitesi olan sahibinden.com adresinde 6 adet Mercedes C 63 AMG bulunuyor. 800 bin lira ile 2 buçuk milyon arasında değişen fiyatlara sahip olan bu otomobiller ülkemiz insanları için kurulamayacak kadar pahalı hayaller.. Satılık C 63 AMG’ler için linki buraya bırakıyoruz.

Uğur Yumak

Otomobillerin sadece makinalar olmadığı, her birinin onları tasarlayan ve inşa edenlerin ruhundan bir parça taşıdığına inanmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.